Üzüm çekirdeği özütünün penisilinle uyarılan epileptiform aktiviteye etkisi
The effect of grape seed extract on penicillin-induced epileptiform activity
- Tez No: 274978
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYYILDIZ, PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sıçanlarda penisilinle uyarılan epileptiform aktivite üzerine üzüm çekirdeği özütünün (Grape Seed Extract; GSE) etkisi ve GSE'nin etkisi üzerindeki nitrik oksit (NO) yolağının muhtemel rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 98 adet erkek Wistar sıçan üretan ile anesteziye alınarak sol somatomotor korteksleri açılıp stereotaksik cihaza yerleştirildi. Korteks yüzeyine kayıt elektrotları yerleştirilerek dijital kayıt düzeneğine bağlandı. Penisilin + 50 mg/kg GSE, penisilin + 100 mg/kg GSE, penisilin + 200 mg/kg GSE, penisilin + 400 mg/kg GSE, penisilin + 60 mg/kg aminoguanidin, penisilin + 100 mg/kg aminoguanidin, penisilin + etkin doz GSE grubu + 500 mg/kg L-arjinin, penisilin + etkin doz GSE grubu + 60 mg/kg L-NAME, penisilin + etkin doz GSE grubu + 40 mg/kg 7-Nitroindazol, penisilin + 60 mg/kg aminoguanidin + etkin doz GSE, penisilin + 500 mg/kg L-arjinin + 60 mg/kg aminoguanidin + etkin doz GSE grupları oluşturuldu.Penisilin enjeksiyonundan 30 dakika sonra 50, 100, 200 mg/kg dozlarda uygulanan GSE'nin epileptiform aktivitenin ortalama frekansını azalttığı, fakat amplitüd de değişikliğe neden olmadığı; GSE'nin 400 mg/kg dozunun, epileptiform aktivitenin amplitüdünü ve frekansını değiştirmediği; 200 mg/kg dozunun ise epileptiform aktivitenin frekansını değiştiren en etkili doz olduğu belirlendi. GSE'nin antikonvulsan etkisi, seçici indüklenebilir nitrik oksit sentaz inhibitörü olan ve aynı zamanda NO substratı L-arjinin tarafından inhibe edilen aminoguanidinin varlığında önemli ölçüde azaldı. Seçici olmayan nitrik oksit sentaz inhibitörü L-NAME kısmi olarak GSE'nin antikonvulsan aktivitesini tersine çevirdi. Seçici nöronal nitrik oksit sentaz inhibitörü 7-Nitroindazol ve L-arjinin GSE varlığında benzer antikonvulsan aktivite gösterdi.Elektrofizyolojik bulgular, GSE'nin epileptiform aktivitenin ortalama frekansını azalttığını ve GSE'nin antikonvulsan etkisinin iNOS'dan kaynaklanabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The effect of grape seed extract (GSE) on penicillin-induced epileptiform activity in rat and the potential role of nitric oxide (NO) pathway in the effect of GSE were investigated. For this reason, male Wistar rats (n=98) were anesthetized with urethane. The left somatomotor cortex were opened and were placed on stereotaxic equipment. Recording electrods were put on their cortex and connected to the digital recording system. Penicillin + 50 mg/kg GSE, penicillin + 100 mg/kg GSE, penicillin + 200 mg/kg GSE, penicillin + 400 mg/kg GSE, penicillin + 60 mg/kg aminoguanidine, penisilin + 100 mg/kg aminoguanidine, penicillin + the effective dose of GSE + 500 mg/kg L-arginin, penicillin + the effective dose of GSE + 60 mg/kg L-NAME, penicillin + the effective dose of GSE + 40 mg/kg 7-Nitroindazole, penicillin + 60 mg/kg aminoguanidine + the effective dose of GSE, penicillin + 500 mg/kg L-arginin + 60 mg/kg aminoguanidine + the effective dose of GSE groups were formed.Thirty minutes after penicillin injection, 50, 100 and 200 mg/kg dose of GSE caused a decrease in the mean frequency of epileptiform activity, but did not changed the amplitude. A dose of 400 mg/kg GSE did not change the amplitude and frequency of epileptiform activity. The most effective GSE dose was 200 mg/kg in changing the frequency of epileptiform activity. The occurrence of anticonvulsant activity caused by GSE was significantly reduced in the presence of selective inducible nitric oxide synthase inhibitor, aminoguanidine, which was inhibited by NO precursor, L-arginine. The administration of non-selective nitric oxide synthase inhibitor, L-NAME partially reversed the anticonvulsant activity of GSE. Selective neuronal nitric oxide synthase inhibitor, 7-NI and L-arginine showed a similar anticonvulsant activity in the presence of GSE.The electrophysiological evidences indicated that GSE decreases the mean frequency of epileptiform activity and the anticonvulsant effect of GSE could be originated from the iNOS.