Tip 2 diabetik ratlarda Vitis vinifera L. özütünün, insülin direnci ve obezite gelişiminde PIK3R1 (fosfotidilinositol 3-kinaz p85 alfa düzenleyici alt ünite 1) geninin ifadesine etkisi
Type 2 diabetic rats, the extract of Vitis vinifera L. insulin resistance and obesity development PIK3R1 (phosphatidylinositol 3-kinase of p85 alpha regulatory subunit 1) the effect of expression of the gene
  1. Tez No: 453522
  2. Yazar: EMİNE GÜLSÜN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Obezite, vücuda besinler ile alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücut yağ kitlesinin, yağsız vücut kitlesine oranla artması ile karakterize olan kronik bir hastalıktır. İnsülin direnci, dolaşımdaki normal konsantrasyondaki insüline biyolojik yanıtın azalması olarak tanımlanır. İnsülin sekresyonunda eksiklik veya insülin rezistansı (IR) nedeniyle oluşan diyabet Tip-2 Diabetes Mellitus olarak tanımlanır. PIK3R1 geni, PI3 kinaz enziminin p85 düzenleyici alt ünitesini kodlamaktadır. PIK3R1 geninde oluşan herhangi polimorfizmlerin; obezite, insülin direnci, tip 2 diyabet ve kanser gibi hastalıkların meydana gelmesi ile ilişkili olduğuna dair veriler bulunmaktadır. Tip 2 diabetik ratlara uygulanan farklı dozlardaki (100mg/kg, 200mg/kg, 400mg/kg) üzüm çekirdeği özütünün karaciğer ve yağ dokularında PIK3R1 gen ifade düzeyine etkisi kantitatif gerçek-zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile belirlenmiştir. İstatistiksel analizler Tek-Yönlü ANOVA Tukey kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçlarımız, karaciğer dokusunda, uygulanan tedavi dozlarının PIK3R1 gen ifade düzeyi üzerine herhangi bir etkisinin olmadığını ancak yağ dokusunda, en yüksek dozun (400mg/kg) PIK3R1 gen ifadesini düzenleyici etkisi olduğunu göstermiştir. Vitis vinifera çekirdeği özütünün, yağ dokusunda, bu genin anahtar rol oynadığı AKT sinyal yolunu etkileyerek tedavi edici etkiye sahip olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity, is a chronic disease the energy received by the body from food is not more than the energy expended and and the body fat mass, which is characterized by an increase in lean body mass ratio. Insulin resistance, the normal concentration of circulating is defined as a decrease in the biological response to insülin. Type II diabetes mellitus is defined as lack of insulin secretion or insulin resistance (IR) caused by diabetes. PIK3R1 gene, which encodes the p85 regulatory subunit of PI3 kinase enzymes. This is PIK3R1 gene in formed any polymorphisms; such as obesity, insulin resistance, type 2 diabetes and cancer disease that is associated with the occurrence of data is located. Type 2 diabetic rats applied of grape seed extract at different doses (100mg / kg, 200mg / kg, 400mg / kg) in liver and adipose tissues of PIK3R1 gene expression on the level effect was determined by quantitative Real-Time polymerase chain reaction method. The statistical analysis was performed using One-Way ANOVA Tukey. Our study results showed that the administered treated doses have not any effect on PIK3R1 gene expression level in the liver tissue however the highest döşe (400mg/kg) the regulatory effect the PIK3R1 gene expression adipose tissue. It was thought that the extract of Vitis vinifera core can to be therapeutic effect, by influencing the AKT signaling pathway plays a key role of this gene in adipose tissue