Servo kontrollü CNC cam delme makinası tasarımı
Servo controlled CNC glass drilling machine desing
- Tez No: 274982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT DALDABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında mobilya sektörüne yönelik olarak cam işlemesi yapan camfabrikalarında cam delme işlemini hatasız, firesiz, hızlı ve standart bir şekilde yapılmasıhedeflenmiştir.Sektörde yapılan incelemeler neticesinde, dekoratif mobilya pazarının artması ilebirlikte, cam da mobilya içinde daha çok yerini almaya başlamıştır. Yine bu artışaparalel olarak, modüler mobilyadaki işlemlerin %90'lara kadar olan kısmı CNCmakinelerde işlem görmektedir. Bu şekilde yapılan üretimler hem standart, hem de hatatoleransları %50'nin (milimetre'nin %50 si kadar) altında gerçekleşmektedir. Bu sektörehizmet veren cam işleme firmaları, bu toleransı yakalayabilmek için üretim yaptığıcamların %3 ila %6 sını delik merkezlerinin kayık olması ve ölçü değerlerinin toleransdışı olması probleminden dolayı hatalı üretim olarak iade almaktadırlar. Bu iadelerintekrar geri dönüşümü de mümkün olmamakta ve doğrudan hurda üretimi olarak üretimmaliyetlerine olumsuz yansımaktadır.Bir cam işleme fabrikasının günde ortalama 2000 adet cam üretimi yaptığı göz önündetutulur ise bu üretim sonunda ortalama günde 100 adet cam delik problemleri yüzündenhurdaya çıkmaktadır.İkinci bir sebep olarak da, sektörde bir işçi ile normal standart delik makinelerindesaatte ortalama 60 ila 80 delik delinmektedir. Bu da delik işleminde darboğaz olmamasıiçin çok sayıda personel ve makine ihtiyacı doğurmaktadır.Çözüm, delik işleminin otomatik, hızlı, hatasız ve işçi müdahalesi en az bir makinetasarımı ile mümkün olacaktır. Bu çalışmada tasarımı gerçekleştirilen makine ileyukarıda bahsedilen problemlere çözüm üretmiş olup, cam delme işlemindeki kalite veverimlilik artırılmıştır. Birbirinden bağımsız iki kafa ile birim zamanda daha fazladelme işlemi ve aynı zamanda iki farklı çapta delik delebilme kabiliyetine sahiptir. Herhareket ekseninde seçilmiş olan hassas servo motorlar sayesinde de hızlı ve doğrupozisyonlama yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it?s aimed that make process of drilling of glass accurately, quickly,standard and without bug for the furniture industry making glass for the glassprocessing factory.As a result of the investigation in the industry, by increasing decorative furnituremarkets, glass gets more places in furniture decoration. Also, parallel to this increase,up to 90% part of process of modular furniture done by CNC machines. Production withthis way not only standard but also has error tolerance under 50% in mm. Glassprocessing factories in this sector are returned as faulty production because glasses from3% to 6% to achieve this tolerance have inconsistency of hole centers and measuredvalues is outside of the tolerance. Recycling of these returns are not possible and theseproduct be scrap so production cost are reflected in negative.If in glass processing factory, in a day average 2000 glass produced. 100 glasses bescrap because of hole center problem.As second, a worker in this sector drilling 60 to 80 hole in a hours. In these processes, toavoid many staff are needed.Solution will be possible to design a machines that make hole process fast, accurate,auto and minimum worker interaction. In this thesis, new glass drilling machines wasdesign to get more quality and productivity. With two independent heads in a time more drilling process is implemented and also holes have different diameters can drill in eachaxis of movement with selected precision servo motors fast and accurate positioning canbe made.