Yakınsak kent uzayları
The kent convergence spaces
  1. Tez No: 274994
  2. Yazar: ŞÜKRİYE BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, ağlar, süzgeçler, ultrasüzgeçlerle ilgili temel tanım ve teoremleri vermek, süzgeçler için yakınsama kavramına değinmek, bir q yakınsak fonksiyonu tanımlanarak Yakınsak Kent Uzayını incelemektir.Bu tez 3 bölümden oluşmaktadır:Birinci bölümde, kısaca diziler, ağlar ve süzgeçler üzerinde durulmuş olup, literatür taraması mahiyetindedir.İkinci bölümde, süreklilik, dizisel süreklilik, ağ, süzgeç, ultrasüzgeç ve süzgeç bazı gibi temel tanımlar ve bunlarla ilgili teoremlere yer verilmiştir.Üçüncü bölümde ise, Yakınsak Süzgeç Uzayı ve Yakınsak Kent Uzayı tanımlanarak yakınsama kavramı yardımıyla topoloji elde edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of study is to examine the basic and related theorems of nets, filters, ultrafilters and convergence of filters. Also Kent Convergence Space is examinated with the help of defining a convergence q function.This thesis is mainly composed of three chapters.In the first chapter, the historical development of the sequences nets and the filters are given which includes the literature researches.In the second chapter, some basic definitions and related theorems concerning to contunity, sequential contunity, nets, filters, ultrafilters, neigbourhood, filter basis are stated.In the third chapter, the filter convergence space, the Kent convergence space are defined and the topology is obtained with the help of convergence.