Ho2O3 ve Eu2O3 katkılanmış Bi2O3 polimorflarının sentezlenmesi, karakterizasyonu ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Electrical properties and crystallographic characterisation of Ho2O3 and Eu2O3 doped Bi2O3 polymorphs
  1. Tez No: 274995
  2. Yazar: MERAL GÖKKOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın ana amaçları bizmut trioksit-holmiyum trioksit-europium trioksit üçlü sisteminde bilinmeyen yeni fazların elde edilmesi ve sıcaklığa bağlı elektriksel iletkenlik özelliklerinin belirlenmesidir. Açık atmosferde yürütülen tepkimelerde elde edilen ürünler X-ışınları toz difraksiyonu yöntemi ile karakterize edildi. X-ışınları toz difraksiyon sistemi ile alınan toz desenlerinin indekslemeleri yapılarak birim hücre parametreleri saptandı. Sonuç olarak bazı bölgelerde homojen bazı bölgelerde heterojen katı çözeltiler tespit edildi. %1 ? Holmiyum trioksit? %4 mol ve %4 ? Europium trioksit ?%1 mol aralığında eklenen katkı miktarlarında ß-Bi2O3 tipinde tetragonal katı çözelti bölgesi bulunduğu tespit edildi. Elde edilen fazların termal analiz ve termal kararlılıkları incelenmiştir. İlgili fazların yüzey özellikleri ve grain sınırları SEM analizleri yapıldı. ß-Bi2O3 nın elektriksel özelliğinin sıcaklığa bağlılığını ölçmek için dört nokta d.c metodu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The main aims of this study to determine new phases of bismuth trioxide holmium trioxide and europium trioxide ternary system and the temperature dependence of the electrical transport properties. The reaction products obtained in an open air athmosphere were characterized by x-ray powder diffractions (XRD). The unit cell parameters were defined from the indexes of the powder diffraction patterns. The ß-Bi2O3, crystal system were obtained by doping %1? Holmium trioxide ?%4 mole and %4?% Europium trioxide ?%1 mole respectively. Thermal behavior and thermal stability of the phases were investigated by thermal analysis techniques. Surface and grain properties of the related phases were determined by SEM analysis. The temperature dependence of the electrical properties of ß-Bi2O3 solid solution was measured by four point probe d.c. conductivity method.