Yığınlar ve süzgeçler
Stacks and filters
  1. Tez No: 275004
  2. Yazar: AHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezde Yığın Yakınsak Uzaylar, Süzgeç Yakınsak uzaylar, Limit Uzayları ve Pretopolojik Uzaylar gibi topolojik kategorilerde genelleştirilmiş ayırma aksiyomlarının karekterizasyonunda ihtiyaç duyulacak belli bazı sonuçları, teknik teoremleri ifade ve ispat edeceğiz.Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde kısaca Yığınlar ve Süzgeçlerin tarihçesi üzerinde durulmuş olup litaratür taraması mahiyetindedir.İkinci bölümde, amaca yönelik kategori, fanktor, topolojik fanktor, diskre ve indiskre objeler, yığınlar, süzgeçler ve topolojik kategori gibi temel tanımlara ve bunlarla ilgili temel teoremlere yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, süzgeçler ve yığınlar hakkında bazı teknik teoremler ifade ve ispat edilmektedir. Bir B cümlesi üzerinde , i,j=1,2 süzgeçleri verildiğinde , i,j=1,2 (burada projeksiyon fonksiyonları cinsinden tanımlanmıştır) olacak şekilde bir süzgecinin üzerinde mevcut olması için gerek ve yeter şartları veren temel bir sonuç verilmektedir. Ayrıca bu temel sonuçtan bazı önemli sonuçlar elde edilmektedir.Dördüncü bölümde, Sabit Yakınsak Süzgeç Uzayı Kategorisinin (ConFCO) nun topolojik kategori olduğu gösterildi. Ayrıca 3. bölümde verilen teoremlerin kullanılmasına örnek olması açısından ve objeleri karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we state and prove some certain results that will be needed to give an expilicit characterization of each of these generalized seperation properties in categories of Stack Convergence Spaces, Fitler Convergence Spaces, Limit Spaces and Pretopological Spaces.This thesis consists of four chapters.In the first chapter, the historical devolopment of the stacks and filters is given.In the second chapter, the basic definitions such as a category, fanctor, topological fanctor, discre and indiscre objects, stacks, filters and topological category were given.In the third chapter, we state and prove some technical theorems about stacks and filters. The main result is concerned with finding necessary and sufficent conditions on filters , i,j=1,2 on set B for which there exists a fitler on the wedge such that for all i,j=1,2, where are defined in terms of projections. We deduce from this some certain results.In the fourth chapter, ve objects are characterized in the category of constant filter convergent spaces (ConFCO).