Bertrand eğrileri ve helislerin genel özellikleri üzerine
On basic features of Bertrand curves ans helixes
  1. Tez No: 275003
  2. Yazar: SEVİNÇ ŞEYMA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAL YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde tezin içeriği ile ilgili giriş yapıldı.İkinci bölümde, eğriler, Serret-Frenet vektörleri ve eğrilikler hakkında temel tanım ve teoremler verildi.Üçüncü bölümde, küresel eğriler ve Bertrand eğrileri hakkında tanımlar ve teoremler ifade ve ispat edildi.Dördüncü bölümde, helisler hakkında tanımlar ve teoremler ifade ve ispat edildi. Silindirik helislerin düzlem eğrilerinden inşa edilmesi üzerine bir teorem ispatlandı.
Özet (Çeviri)
This study consists of four sections.In first section, there is an intrduction about the content of the thesis.In the second section, basic definitions and theorem about curves Serret-Frenet vectors and curvatures and their theory were presented.In the third section, definitions and theorems about spherical curves and Bertrand curves were stated and proved.In the fourth section, definitions and theorems about helixes were stated and proved. A theorem about contruction of cylindirical helixes on plane curves was proved.