Güzel Sanatlar eğitiminde Monobaskı tekniğinin etkin öğrenme ve mesleki beceri bağlamında öğretmen adaylarına kazanımları: Eylem araştırması
Achievements of Monoprint technique for teacher candidates in the context of effective learning and professional skills in Fine Arts education: Action research
  1. Tez No: 641644
  2. Yazar: AHMET DOKSANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. MÜJDE AYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu araştırmada“Güzel Sanatlar Eğitiminde Etkin Öğrenme Becerisi”geliştirmede bir şema örneği olarak monobaskı tekniğinin öğrencilere kazanımları incelenmiştir. Araştırma yöntemi olarak, güncel bir eğitim ortamı ve öğrenci gurubuyla (Yoğunluk Örneklemi),“derinlik, yoğunluk ve öznellik”doğrultusunda deneyime dayalı bir süreç yürütüleceğinden, nitel araştırma tekniklerinden“Araçsal Durum Çalışması”kullanılmıştır. Uygulama sürecinin detaylı olarak analiz edilebilmesi için araştırmada; video kaydı, araştırmacı günlüğü, gözlem raporu ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Görüşme formları her hafta uygulama sürecine yönelik hazırlanmış ve uygulama sonunda öğrencilere sunulmuştur. Etkin öğrenme becerisi bağlamında monobaskı pratikleri“örgütleme”,“uyum”,“özümleme”ve“uygu”gibi süreçler ile olan bağlantıları nedeniyle Piaget'in yapılandırmacı yaklaşımı ile ilişkilendirilmiş ve araştırmanın problematiğine uygun şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma monobaskı tekniği ve etkin öğrenme arasındaki ilişkinin betimlenebilmesi ve tüm yönleriyle deneyime dönüşebilmesi için on iki hafta olarak planlanan (16.10.2019-08.01.2020) bir süreci kapsamaktadır. Araştırma, hazırlık süreci (16.10.2019-23.10.2019), uygulama süreci (23.10.2019-18.12.2019) ve araştırmanın genel olarak değerlendirilmesi (25.12.2019-08.01.2020) olmak üzere üç bölümde planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmanın ilk iki haftası“Teorik”ve“Uygulama”olmak üzere ikiye ayrılmıştır. I.Hafta teorik süreçte öğrencilere“Özgünbaskı ve Teknikleri”temalı sunum yapılmıştır. Anlatım süresince yer yer öğrencilerden gelen sorular cevaplanmıştır. Sunumda ağırlıklı olarak monobaskı üzerinde durulmuş ve araştırmanın teorik temelini oluşturan;“Monobaskıyı nasıl tanımlayabiliriz?”,“Monobaskıyı diğer baskı türlerinden ayıran ve biricikleştiren yanlar nelerdir?”ve“Monobaskı üretim süreci nasıl işlemektedir?”gibi sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. I.Hafta uygulama sürecinde araştırmacı; monobaskı yöntemlerini teorik ve uygulamalı olarak örneklendirmiştir. II.Haftada monobaskı tekniğini kullanan sanatçılardan örnekler gösterilmiş ve teknik yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Uygulama sürecinde ise araştırmacı tarafından çeşitli yöntemleri kapsayan monobaskı uygulamaları aşama aşama anlatılarak oluşturulmuş ve uygulanmıştır. I. ve II. Haftalarda monobaskı tekniğinin görsel örneklerle desteklenerek, uygulamalı ve interaktif bir şekilde sunulmasıyla öğrencilerin teorik ve teknik olarak yeterli ön bilgiye sahip olması amaçlanmıştır. Eylem araştırma süresince (23.10.2019-18.12.2019) öğrenciler: mevcut bilgilerini kullanarak planlamış oldukları bir kompozisyonu baskı sürecine aktarma ve geliştirme açısından gözlenmiş ve değerlendirilmiştir. Diğer yandan uygulamanın alt amaçları eşliğinde etkin öğrenme ve beceri geliştirme bağlamında bu teknik işlerliğin sonuçları araştırılıp bulgulandırılmıştır. Araştırma grubuna 'Organik Birlik' ve 'Yığınlar İçinde' konuları verilmiştir. Her öğrenciden bu konulardan birini seçerek eskiz planlaması istenmiştir. Eskiz planlarken öğrencilere dikkat etmeleri gereken hususlar detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Verilen bilgiler ışığında öğrenciler konularına yönelik görsel tasarımlarını monobaskıya dönüştürmüşlerdir. Araştırma süreci boyunca öğrenciler teknik becerilerini geliştirirken, yaratıcı, özgür ve dinamik bir üretim süreci gerçekleştirmeleri için cesaretlendirilmiş ve desteklenmiştir. Öğrencilerin etkin bir eğitim ortamını tüm sınırsızlığı ile kullanmaları amaçlanmıştır. Araştırma sürecinin genel olarak değerlendirilmesi bakımından uygulama sürecinin son iki haftası uygulanan görüşme formları ile öğrencilerin eylem araştırma süreci, monobaskı tekniği ve ortaya çıkan baskı çalışmaları ile ilgili genel düşünceleri alınmış ve araştırma süreci sonlandırılmıştır. Öğrencilerle yapılan monobaskı uygulamaları göstermiştir ki; eğer monobaskı süreci doğru bir şekilde yapılandırılırsa öğrencilerin öğrenme stratejilerini kullanabilmeleriyle birlikte teknik bilgiyi edinmelerine ve pekiştirebilmelerine, yaratıcılıklarına, zamanı etkin kullanmalarına, hızlı karar vermelerine ve tasarım öğelerini yüzeyde etkili kullanmalarına katkı sağlayabilir. Bunun yanında monobaskı tekniği, öğrencilerin diyalektik bir öğrenme süreci oluşturmasında ve bilgiyi yapılandırarak düşüncelerini özgün bir anlatım diline dönüştürebilmelerinde etkili bir araç olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the achievements of the monoprinting technique to students as an example of a schematic that developed“Effective Learning Skills in Fine Arts Education”was examined. As a research method, there is a process condition, a“Instrumental Case Study”, which is one of the qualitative research techniques, in the“experiments of depth, density and subjectivity”, with a current educational environment and student group (Density Sample). For research in practice; Review video recording, researcher diary, observation report and semi-structured interview forms. Interview forms are available every week for students in the preparation and application. In the context of effective learning skills, mono printing practices have been associated with Piaget's constructivist approach due to their connections with processes such as“organizing”,“adaptation”,“assimilation”and“practice”and tried to be explained in accordance with the problematic of the research. . The research covers a process that is planned as twelve weeks (16.10.2019-08.01.2020) in order to describe the relationship between mono printing technique and effective learning and to transform it into experience in all aspects. The research preparation process (16.10.2019- 23.10.2019), the research implementation process (23.10.2019-18.12.2019) and the overall evaluation of the research (25.12.2019-08.01.2020) are planned and implemented. The first two weeks of the research are divided into two as“theoretical”and“practical”. During the first week, a presentation on the theme of“Original Printing and Techniques”was given to the students. During the course, questions from students were answered. The presentation focused mainly on mono printing and forms the theoretical basis of the research;“How can we define mono printing?”,“What are the aspects that distinguish and make mono printing different from other types of printing?”,“How does the production process of monoprinting work?”Questions such as tried to be answered. Researcher in Week I application; exemplified mono printing methods both theoretically and practically. In Week II, examples of the artists using the mono printing technique are shown and their technical approaches are emphasized. In the application process, mono- printing applications that cover various methods were created and applied step by step by the researcher. I. and II. weeks ıt is aimed that the students have sufficient theoretical and technically sufficient knowledge by supporting the mono printing technique with visual examples and presenting them in an applied and interactive way. In the action research process (23.10.2019- 18.12.2019), students: have been observed and evaluated in terms of transferring and developing a planned composition to the printing process using their existing knowledge. On the other hand, in the context of effective learning and skill development, the results of this technical operability have been researched and detected, accompanied by sub-objectives of the application. The subjects of 'Organic Unity' and 'In Bulks' were given to the research group. Each student was asked to plan a sketch by choosing one of these topics. The points that students should pay attention to when planning sketches are detailed. In the light of the information given, the students transformed their visual designs for their subjects into monoprint. Throughout the research process, students were encouraged and supported to develop a creative, free and dynamic production process while developing their technical skills. The students are aimed to use an effective educational environment with all its limitations. In such an environment, students can experience a production process in which they use their feelings and thoughts freely. In terms of evaluating the research process in general, the general ideas of the students regarding the action research process, mono printing technique and emerging printing studies were taken with the interview forms applied in the last two weeks of the application process and the research process was terminated. Monoprinting applications with students have shown that; If the monoprinting process is properly configured, it can contribute to students' ability to use and learn strategies, as well as to acquire and consolidate technical knowledge, to create creativity, to use time effectively, to make quick decisions and to use design elements effectively on the surface. In addition, the mono-printing technique is an effective tool for students to create a dialectical learning process and to transform their thoughts into a unique language of expression by constructing knowledge.