Sarıçay ve Biga çayında (Çanakkale) bazı kirlilik parametrelerinin saptanması ve nitrit, nitrat bakterileri ile sülfür oksitleyen bakterilerin izolasyonu
Investigation on some pollution parameters in saricay and Biga stream (Çanakkale) and isolation of nitrite and nitrate bacteria and sulphur oxidizing bacteria
- Tez No: 275009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞARAN DÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale ilinin Sarıçay ve Biga Çayı, Ekim 2007 ? Eylül 2008 tarihleri arasında her ay periyodik olarak incelendi. Belirlenen istasyonlardan alınan örneklerde su kirliliğini belirleyen bazı parametreler; biyokimyasal oksijen ihtiyacı (BOİ5), çözünmüş oksijen (ÇO), iletkenlik, pH, sıcaklık, fekal ve toplam koliform ölçüldü. Bu parametrelerin standartlara uygunluğu karşılaştırılarak büyük çoğunluğunun standartların üstünde olduğu bulundu.Ayrıca, her iki çayda sülfat redükleyici, denitrifikasyon ve amonifikasyon yapan bakterilerin çoklu tüp fermentasyon tekniği ile en muhtemel sayıları hesaplandı. Bu bakterilerin sayısı Sarıçay ve Biga Çaylarında kirlilik yaratan maddelerin çeşidini ve kirliliğin boyutlarını vermektedir. Bu sonuçlara göre Sarıçay ve Biga Çayının evsel, endüstriyel ve hayvansal kaynaklı kirleticilerle kirlendiği bulundu.Bunlara ilaveten, çaylarda nitrifikasyonu sağlayan bazı nitrit ve nitrat bakterileri ile Thiobacillus grubu sülfür oksitleyici bakteri türleri izole edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, Saricay and Biga stream of Canakkale province were analized periodically for every month between October 2007 ? September 2008. Samples taken from selected stations in some of the parameters that determine water pollution, biochemical oxygen demand (BOD5), dissolved oxygen (DO), conductivity, pH, temperature, faecal and total coliform were measured. These parameters were compared with the standards and most of them have been found higher than standards.Furthermore, In two streams most probable number of sulphate reducing, denitrificating and ammonifying bacteria by using the multiple tube fermentation technique were also determined. The number of these bacteria offers kind of polluting substances and size of the pollution in Saricay and Biga streams. According to these results Saricay and Biga streams were found contaminated with domestic, industrial and animal- derived pollutants.In addition to these some nitrite and nitrate bacteria which providing nitrification at streams and the group of Thiobacillus sp., which oxidize sulphur were also isolated.