Bazı diketo bileşiklerinin hidrazon türevlerinin kuramsal ve titreşim spektroskopik incelenmesi
Vibrational spectroscopic and theoretical investigation of some diketo hydrazone derivatives
  1. Tez No: 275008
  2. Yazar: LÜTFİYE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT ÖZPOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada bazı diketo bileşiklerinin hidrazon ve türevleri olan 1-(2-Naftil) Bütan-1,2,3-Trion 2?[(4-metilfenil)hidrazon], 1-(2-Naftil) Bütan-1,2,3-Trion 2?[(4-bromofenil)hidrazon], 1-(2-Naftil) Bütan-1,2,3-Trion 2?[(1-1'bifenil)-4,4'-dihidrazon] kuramsal ve titreşim spektroskopik incelenmesi FT-IR spektrumu ölçülüp bu bileşiklere ait titreşim spektrumu SPSIM paket programı kullanılarak teorik olarak hesaplanmış; bilinmeyen bantlar aydınlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca bileşiklerin geometrileri Spartan ve Gaussian programlarında DFT metodu kullanılarak konformer analizi yapılmış, bileşiklerin minumum enerjileri hesaplanmış ve yapılarda hidrojen bağları NBO analizi ile araştırılmıştır. Daha sonra bileşiklerin geometrisi, her bir bağın uzunluğu, bağ açısı ve kuvvet sabiti gibi veriler kullanılarak titreşim frekansları, atom yarıçapları ve elektronegatiflikler kullanılarak da IR ve RAMAN aktiflikleri hesaplanmıştır. Bileşiklere ait nokta grubu simetrisi belirlenip normal koordinat analizi yoluyla da spektrumlar yorumlanmıştır. Hesaplamalarda Wilson'un GF Matris yöntemini temel alan SPSIM paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the vibrational spectoscopial and theoretical investigation of some diketo hidrazon derivatives; 1-(2-Naphhtyl) Butane- 1, 2, 3- Trione 2 ?[( 4- methylphenly)hydrazone), 1-(2-Naphhtyl) Butane- 1, 2, 3- Trione 2 ?[( 4- Bromophenly)hydrazone), 1-(2-Naphhtyl) Butane- 1, 2, 3- Trione 2 ?[( 1,1?biphenly)-h 4,4?- diylhydrazone) were made. Vibrational spectra were measured experimentally and also calculated theoretically to assign unknown bands. In addition compound?s geometries were optimized trough conformation analysis by Spartan and Gaussian programmes by the DFT method. The minimum energies of the compounds have been calculated and Hydrogen bonds were searched by the NBO analysis. Using the optimized geometry (bond lengths, bond angles), atomic masses and force constants as input vibrational frequencies were calculated. Atomic radii and electronegativities were used additionally as input data to calculate IR and RAMAN activities. Point group symmetries were employed primarily for normal coordinate treatment of the related compounds. Wilson?s GF Matrix method was used for the calculation of vibrational frequencies and the program package SPSIM was employed for these calculations.