Biga Yyarımadası'nın (Çanakkale) bazı içsularında sphaeriidae familyası (bivalvia: mollusca) biyolojik çeşitliliğinin araştırılması
Research on biodiversity of sphaeriidae family (bivalvia: mollusca) in some inland waters biga peninsula (Çanakkale)
- Tez No: 683312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ANIL ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale'deki (Biga Yarımadası) bazı tatlı su sistemlerinde Sphaeriidae familyası, biyoçeşitlilik ve dağılım açısından incelenmiştir. Mart-Ekim 2017 tarihleri arasında Sarıçay, Karamenderes, Tuzla ve Mıhlı Çayında örnekleme yapılmıştır. Yukarıda belirtilen tatlı su sistemlerinde Sphaeriidae familyası türlerinin biyoçeşitliliğini ortaya koymak amacıyla yapılan bu çalışmada bentik örnekler D- kepçe ağı kullanılarak alınmıştır. Belirlenen istasyonlarda, her mikro habitat için (çamur, kum, çakıl, detritus, vb.) akıntı yönüne ters olacak şekilde 100 m'lik sediment alanında örnekleme yapılmıştır. Bentik örneklemeler sırasında yüzey suyunda; sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik, ORP gibi fizikokimyasal parametre ölçümleri multimetre probu kullanılarak yerinde kaydedildi. Taksonomik tanımlamalar, Sphaeriidae temel tanımlama referansları kullanılarak binoküler stereo mikroskop altında laboratuvarda yapılmıştır. Çalışma alanında Musculium lacustre, Pisidium casertanum, P. nitidum, P. subtruncatum ve P. annandalei türleri olmak üzere toplam beş tür belirlenmiştir. Dağılım açısından, bölgede P. casertanum, P. subtruncatum, P. nitidum türlerinin yaygınolduğu belirlenirken, P. annandalei Tuzla Çayındaki istasyonlarında ve Karamenderes Çayındaki 2. istasyonda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Sphaeriidae family in some freshwater systems of Çanakkale (Biga Peninsula part) was investigated with respect to biodiversity and distribution. Samplings were carried out at Sarıçay Stream, Karamenderes Stream, Tuzla Stream and Mıhlı Stream. To reveal biodiversity of the sphaeriidae in the mentioned freshwater systems above, samplings were performed by using D-frame hand net to take benthic sample in which sphaeriidae living. In each station preselected we scanned a 100 m toward upper stream against to current direction for every micro habitat types (mud, sand, gravel, detritus etc.). In addition, some water quality measurements such as temperature, pH, dissolved oxygen, electrical conductivity, ORP were recorded in-situ using multimeter probe. Taxonomic identifications were made in laboratory under binocular stereo microscope using basic identification references on sphaeriidae. Five species were determined from study area that are Musculium lacustre, Pisidium casertanum, P. nitidum, P. subtruncatum and P. annandalei. In distributional point of view, P. casertanum, P. subtruncatum, P, nitidum were widespread in the region, however, P. annandalei was found only in the stations of Tuzla stream and in second sampling station of Karamenderes Stream.