Prolate-oblate şekilsel faz geçiş noktasına potansiyelin özelliklerinin etkisi
The effect of the potential properties on the prolate-oblate shape phase transition
  1. Tez No: 275013
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BOZTOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Nükleer yapı fiziğinin son zamanlarda çalışılan konuları kuantum faz geçiş noktalarıdır. Atomik çekirdeklerde kapalı kabuk dışında kalan nükleonlar kollektif hareketi tetikler ve nükleon sayısına bağlı olarak şekilsel faz geçişi gözlenir. Bu faz geçişlerini açıklayan en başarılı model ise kollektif modeldir.Z(5) şekilsel faz geçiş noktası prolate yapıdan oblate yapıya değişimi anlatan kritik noktadır. Bu kritik nokta civarında nükleer yapının özelliklerini açıklamak amacıyla ilk defa $V_0$ derinliğine sahip sonlu kuyu potansiyeli önerilmiştir. Potansiyelin şekline bağlı olarak sistem gözlenebilirlerinin değişimleri incelenmiştir.Bu amaç doğrultusunda enerji özdeğerleri ve elektrik kuadrupol geçiş değerleri hesaplanmış, limit durumda Z(5)modeli ile karşılaştırılmıştır.Elde edilen sonuçlardan deneysel gözlenebilirlerin potansiyelin şekline çok fazla duyarlı olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The lately studied topics of the nuclear structure physics are the quantum phase transition points. Nucleons out of the closed shell in an atomic nuclei induce a collective motion and a shape phase transition is observed depending on a nucleon number. The most successful model explaining these phase transitions is the Collective model.Z(5) shape phase transition point is the critical point explaining the variation from prolate to oblate structure. For the first time finite-depth well potential has been proposed to explain the characteristic of nuclear structure around this critical point. System observables have been investigated depending on the shape of potential. For this purpose the energy eigenvalues and the electric quadrupole transition values have been calculated and these are compared with the Z(5) model in the infinity-depth limit.From the obtained results, it has been found that the experimental observables not much sensitive to the potential shape.