Benzimidazol sübstitüe 1,2,4-triazol ve 1,3,4-tiyadiazollerin mikrodalga destekli sentezleri
Microwave assisted synthesis of benzimidazole substituted 1,2,4-triazoles and 1,3,4-thiadiazoles
- Tez No: 275023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SERVİ, PROF. DR. İSMAİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada ilk olarak benzimidazol ve etilbromasetatın reaksiyonundan etil 2-(1H-benzimidazol-1-il)asetat (İÇ-1) bileşiği sentezlendi. Daha sonra bu bileşiğin hidrazinhidrat ile reaksiyonundan 2-(1H-benzimidazol-1-il)asetohidrazit (İÇ-2) bileşiği elde edildi. (İÇ-2) bileşiğinin çeşitli arilizotiyosiyanatlar ile reaksiyonlarından yeni tiyosemikarbazon türevleri (İÇ-31-35) sentezlendi. Bu bileşiklerin asidik ortamdaki reaksiyonlarından benzimidazol sübstitüe 1,3,4-tiyadiazoller ve bazik ortamdaki reaksiyonlarından benzimidazol sübstitüe 1,2,4-triazoller sentezlenmiştir.Isıtma gerektiren tüm reaksiyonlar hem geleneksel ısıtma yöntemleriyle hem de sentez için özel olarak tasarlanan mikrodalga cihazıyla gerçekleştirildi. Her iki metotla reaksiyonların süreleri ve ürün verimleri karşılaştırıldı.Sentez edilen bileşiklerin yapıları elementel analiz sonuçları, IR ve 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopisi ile karakterize edildi ve sonuçlar reaktiflerin özellikleri ve reaksiyon şartlarına göre karşılaştırmalı olarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In the present study, first of all, the synthesis of ethly-2-(1H-benzimidazole-1-yl)acetate (İÇ-1) was performed from the reaction of benzimidazole with ethylbrom acetate. Then, 2-(1H-benzimidazole-1-yl)acetohydrazide (İÇ-2) was obtained from the reaction of İÇ-1 with hidrazine hydrate. İÇ-2 compound was reacted with a variety of aryl isothiocyanates, to obtain new thiosemicarbazone derivatives (İÇ-31-35). Benzimidazole substituted 1,3,4-thiadiazoles were obtained at asidic reaction conitions while benzimidazole substituted 1,2,4-triazoles were synthesized at basic conditions.All reactions requiring heating, with the conventional heating methods and microwave devices designed specifically for the synthesis was carried out. The product yields and reaction times were compared at these methods.The structure of synthesized compounds were characterized by using IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectra and the elemental analyses techniques and the results of the reactions were discussed comparably according to the reaction conditions and the properties the reactants.