Alifatik sübstitüe benzimidazol türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization, and investigation of the biological properties of aliphatic substituted benzimidazole derivatives
- Tez No: 875339
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Tez çalışmamızda 5,6-dimetil-2-(2-tiyenilmetil)-lH-benzimidazol bileşiğinden başlayarak, asetat, hidrazid, 1,3,4-oksadiazol, semikarbazit, tiyosemikarbazit, 1,2,4-triazol, 1,3,4-tiyadiazol türevleri sentezlenmiştir. Elde edilen bu hidrazit bileşiğinin farklı aldehitlerle vermiş oldukları reaksiyonlarından schiff bazı türevleri elde edilmiştir. Bu çalışmada ayrıca hidrazit bileşiği izotiyosyanat ve izosyanatlarla reaksiyonu ve devamında halka kapamalarıyla farklı heterosiklik yapıya sahip bileşikler de sentezlendi. Yine yapıların asidik protonlarından faydalınarak mannich bazı ve alkilleme reaksiyonları yapıldı. Sentezlenen orijinal yapılı bileşiklerin 1H NMR, 13C NMR ve kütle spektroskopisi alınarak yapılar aydınlatılmıştır. Sentezlenen orijinal bileşiklerin antioksidan ve antiüreaz aktiviteleride incelenmiş ve sonuçlar eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our recent study, derivatives of 5,6-dimethyl-2-(2-thienylmethyl)-1H-benzimidazole were synthesized starting from acetate, hydrazide, 1,3,4-oxadiazole, semicarbazide, thiosemicarbazide, 1,2,4-triazole, and 1,3,4-thiadiazole. Schiff base derivatives were obtained from the reactions of the obtained hydrazide compound with different aldehydes. Furthermore, the reaction of the hydrazide compound with isothiocyanate and isocyanates, followed by cyclizations, led to the synthesis of compounds with different heterocyclic structures. Mannich base and alkylation reactions were also performed utilizing the acidic protons of the structures. The structures of the synthesized original compounds were elucidated by 1H-NMR, 13C-NMR, and mass spectrometry. The antioxidant and anti-urease activities of the synthesized original compounds were also investigated, and the results have been included.