Chemically specific dynamic characterization of photovoltaic and photoconductivity effects of nanostructures by x-ray photoelectron spectroscopy
Nanoyapıların fotovoltaik ve fotoiletkenlik özelliklerinin x-ışını fotoelektron spektroskopisi ile kimyasal olarak hususi ve dinamik olarak karakterizasyonu
- Tez No: 275038
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇIRACI, PROF. DR. AYKUTLU DANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
X-Işını Fotoelectron Spektroskopisi, yüzeylerin kimsalar analizi için bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu tez çalışmasında, nano-yapılandırılmış malzemelerin fotovoltaik ve fotoiletkenlik özelliklerinin X-Işını Fotoelektron Spektrası üzerindeki etkilerinin karakterizasyonu çalışılmıştır. Bu teknik, X-Işını Fotoelektron Spektroskopisinin kimyasal özgüllüğü ile yüzey fotovoltaj spektrokopisinin gücünü birleştirip, aynı zamanda static veya dinamik aydınlatma altında fotoiletkenliği karakterize edebilmeyide mümkün kılabilmektedir. X-Işını Fotoelektron Spektroskopisi ile elde edilen spektrumu niceliksek olarak tanımlayan bir teorik model de oluşturulmuştur. Bu çalışmada, oluşturulmuş olan model,eşbenzer- ve farklı birleşme noktası olan güneş pilleri, metal ve yarıiletken substratlar üzerinde CdS nanoparçacıklar ve silikon-karbon nanotüp sistemleri gibi bir çok farklı numune sistemlerinde denenmiştir. Nanoyapılandırılmış bir sistemde fotovoltaj dağılımını karakterizeetmek için kısmı kristallendirilmiş a-Si/c-Si güneş hücresi üretilmiştir. Nano-boyuttaki bir sistemde fotoilenkenlik ve fotovoltaik özellikleri aynı anda karakterize etmek için CdS nanoparçacıkları sıvı faz dan sentezlenmiştir. Çok duvarlı ve tek duvarlı karbon nanotüpler filmer farklı substratlar üzerinde X-Işını Fotoelektron Spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Numunelerin ve güneş pillerinin yapısal karakterizasyonu için Enerji Dispersiv Spektroskopisi, Küçük Açışı X-Işını Spektrokopisi, Taramalı Elektron Mikroskopisi, X-Işını Kırılım Ölçer, Raman Mikroskopisi gibi çeşitli teknikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
X-Ray Photoelectron Spectroscopy is a widely used characterization method for chemical analysis of surfaces. In this thesis, We report characterization of photovoltaic and photoconductivity effects on nanostructured surfaces through light induced changes in the X-ray photoelectron spectra (XPS). The technique combines the chemical specificity of XPS and the power of surface photovoltage spectroscopy (SPV), with the addition of the ability to characterize photoconductivity under both static and dynamic optical excitation. A theoretical model that quantitatively describes the features of the observed spectra is presented. We demonstrate the applicability of the model on a multitude of sample systems, including homo- and heterojunction solar cells, CdS nanoparticles on metallic or semiconducting substrates, and carbon nanotube films on siliconsubstrates. A-Si/c-Si heterojunction solar cell is fabricated to characterize photovoltage generation in a nanostructured solar cell. Cadmium Sulfide (CdS) nanoparticles were synthesized by a solvo-thermal route. Both Multi Wall Carbon Nanotube (MWCNT) and Single Wall Carbon Nanotube (SWCNT) films were characterized with different substrates by XPS. Raman Microscopy, EDS, SEM, XRD, SAXS are used to characterize the samples and solar cells.