Naming faces on the web
Web üzerinde görülen yüzlerin isimlendirilmesi
- Tez No: 275044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR DUYGULU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, web uzerinde sık görülen yüzlerin isimlendirilmesinden faydalanarak, nadir görülen yüzlerin isimlendirilmesini sağlayan bir yöntem sunulmuştur. Mevcut görüntü arama motorları, günümüzde yaygın olarak bir kişinin sorgulanması için kullanılmaktadır; ancak sonuçlar, görüntülere ait metinler kullanılarak getirilmektedir, dolayısıyla yüksek başarı elde etmek için bu yöntem yetersiz kalmaktadır. Yüz tanıma sistemleri ise, üzerinde uzun zamandır çalışılan bir konu olmasına rağmen, başarılı sonuçlar sadece kontrollü ortamlarda çekilen fotoğraflar üzerinde, limitli bir veri kümesi için elde edilmiştir. Web üzerinde bulunan yüz resimleri ise, bunun aksine, gerçek ortamlarda çekilmiş olup, pozisyon, ışıklandırma, yüz ifadeleri vb. farklılıklar göstermektedir. Bu alanda yapılan son çalışmalar ise, sadece metin ya da sadece görsel içeriği kullanmaktansa, ikisini birleştirerek daha başarılı sonuçlar elde etmeyi önermektedir. Bu yaklaşım kullanılarak, yüz tanıma problemi, isim-yüz eşleştirmesi olarak basitleştirilmiştir.Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda, yüzleri isimlendirmek için geliştirmiş olduğumuz metot, metinsel ve gorsel içeriği birlikte kullanmıştır. Problem, iki alt probleme bölünmüş olup, ilk basamakta sık görülen yüzler isimlendirilmiş, ikinci basamakta ise nadir görülen yüzler isimlendirilmiştir. Sık görülen yüzlerin isimlendirilmesinde, belirli bir kategori sayısı için güdümlü algoritma tekniği kullanılmıştır. Bu aşamada isimlendirilemeyen yüzler, nadir görülen yüz olarak itelendirilmiş ve bu yüzlerin isimlendirilmesinde ise resme ait metinlerden faydalanılmıştır. Metinsel içeriklerdeki tüm isimler çıkarılmış, bunların arasından ilk aşamada sık görülen bir yüz ile eşleşirilmiş olan isimler elenmiştir. Geriye kalan isimler, resimlerdeki nadir görülen yüzler için aday isim kategorilerini oluşturacaktır. Her nadir görülen yüz, ilgili metinden çıkarılan isimlerle eşleştirilmiştir. Son olarak, bir isim için toplanmış yüzler arasındaki alakasız resimlerin elenmesi adına birbirine en çok benzeyen resim topluluğu bulunarak,bu topluluktaki yüz resimleri, altında toplanmış oldukları isim ile eşleştirilir.Deneylerimiz boyunca, önerilen metot iki ayrı veri kümesi üzerinde uygulanmıştır. İki veri kümesi de, kontrolsüz, gerçek ortamlarda çekilmiş olan fotoğraflardan oluşup, pozisyon, ışıklandırma, yüz mimikleri açısından farklılıklar göstermektedir. Deneylerimizin sonuçları kanıtlamıştır ki, metin ve görsel içeriğin birarada kullanılması, ikisinden sadece birinin kulanıldığı metotlarlardan daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Bunun yanı sıra, yüz tanıma problemini, isim-yüz eşleştirme problemi olarak basitleştirmek, kontrolsüz ortamlarda çekilmiş olan fotoğraflar üzerinde de başarı elde edilmesine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we introduce a method to name less-frequently appearing people on the web via naming frequently appearing ones first. Current image search engines are widely used for querying a person, however; retrievals are based on textual content; therefore, the results are not satisfactory. On the other hand, although; face recognition is a long standing problem; it is tested for limited sizes and successful results are acquired just for face images captured under controlled environments. Faces on the web, contrarily are huge in amount and vary in pose, illumination, occlusion and facial attributes. Recent researches on the area, suggest not to use simply the visual or textual content alone, but to combine them both. With this approach, face recognition problem is simplified to a face-name association problem.Following these approaches, in our method textual and visual information is combined to name faces. We divide the problem into two sub problems, first the more frequently appearing faces, then the less-frequently appearing faces on the web images are named. A supervised algorithm is used for naming a specified number of categories belonging to more frequently appearing faces. The faces that are not matched with any category are then considered to be the less-frequently appearing faces and labeled using the textual content. We extracted all the names from textual contents, and then eliminate the ones used to label frequentlyappearing faces before. The remaining names are the candidate categories for lessfrequently appearing faces. Each detected less-frequently appearing face finally matched to the names extracted from their corresponding textual content. In order to prune the irrelevant face images, finally, the most similar faces among this collection are found to be matched with their corresponding category.In our experiments, the method is applied on two different datasets. Both datasets are constructed from the images captured in realistic environments, varying in pose, illumination, facial expressions, occlusions and etc. The results of the experiments proved that the combination of textual and visual contents on realistic face images outperforms the methods that use either one of them. Besides, handling the face recognition problem as a face-name association, improves the results for the face images collected from uncontrolled environments.