Azerbaycan'ın sosyal güvenlik sistemi
Azerbaijan?s social security system
- Tez No: 263996
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAZIM SÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Tarih boyunca insanlar karşılaştıkları tehlikelerden korunma içgüdüsüyle değişik tedbirler almak zorunda kalmıştır. Yaşamın her aşamasında kendilerinin ve ailelerinin yüz-yüze kaldıkları problemleri aşmak için sorunları çözmek ve yaşamlarını güven altına almak amacıyla aşama-aşama yeni metotlar üretmişlerdir. Zamanla üretilen çözümler tarihi süreçte sosyal toplulukların tabi oldukları devletlerin yazılı kurallarıyla düzenlenerek kurumsallaşmıştır. Neticede günümüzde mevcut olan sosyal güvenlik kurumları ortaya çıkarmıştır. Ancak küreselleşme sürecinin de ortaya çıkarmış olduğu olgular ve ekonomik krizlerin de etkisiyle ülkelerde sosyal güvenlik sürekli tartışma konusu olmaktadır.Azerbaycan'da eski Sovyetler Birliğinin çöküşünden sonra bağımsızlığını kazanması ile ortaya çıkan sosyal sorunlar, yoksulluk oranının yükselişi ve sosyal yardıma muhtaç olan nüfus sayısının olağanüstü sayıda artması devleti halkın yaşamını olağan bir düzene kavuşturmak için tedbirler almaya yönlendirmiştir.17 Temmuz 2001 tarihli ?Azerbaycan Cumhuriyeti'nde Emeklilik Sistemi Reformu Konsepsiyası?nı değişim sürecinin başlangıcı olarak kabul etmek mümkündür. Ardından Ahalinin Emek ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yürüttüğü görevlerin bir kısmını Sosyal Güvenlik Fonu'na devri yapılmıştır. Neticede sosyal sigorta kapsamında primli sistemin tek kurumda ve tek çatı altında Sosyal Güvenlik Fonu nezdinde birleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. ?Devlet Sosyal Sigorta Sisteminde Bireysel Kayıt Hakkında Kanun? ?Unvanlı Devlet Sosyal Yardımı Hakkında Kanun?, ?Emeklilik Hakkında Kanun? ve ?Sosyal Muavenetler Hakkında Kanun?ların yürürlüğe girmesi ülkede sosyal güvenliğin sisteminin kurumsallaşma sürecini geliştirdi ve primli rejim ile primsiz rejim sistemlerinin ayrılması sağlandı.Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde sosyal güvenliğin temel kavramları ve sosyal güvenlik sistemleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, ülkede sosyal güvenliğin tarihsel süreci, kurumsal yapısı, temel ilkeleri ve finansmanı alt başlıklar altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, uzun vadeli sigorta dalları ve kısa vadeli sigorta dalları yasalar çerçevesinde açıklanmıştır. Nihayet dördüncü bölümde ülkede mevcut olan primsiz rejim ele alınarak sosyal yardım ve sosyal hizmet araçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history the danger faced by people with protection instincts were forced to take different measures. They solve problems that remain and to take steps, to secure their life, have produced new methods for to solve themselves and their families problems at all the stages. Produced in the process of scheduling solutions on the subject of social community was organized with written policies of the state enterprise has become. Consequently, the existing social security institutions today have revealed. However, the process of globalization has also exposed the facts and with the impact of economic crises in countries with social security is constantly debated.In Azerbaijan, former Soviet Union after the collapse of Independence and the resulting social problems, poverty rates rise and socially needy population the number of emergency numbers increase in state population in the life of a normal order-developed website to take measures directed.Dated July 17, 2001,“Pension System Reform in the Republic of Azerbaijan for Change”in the process of change can be accepted as the beginning. After this, Labour and Social Security Ministry has conducted some of the tasks have been transferred to the Social Security Fund. Consequently, the social insurance premium in the context of the system and under one roof in a single institution before the merger took place the Social Security Fund. ?State Social Insurance System Individual Regstration Law?, ?names the State Social Welfare Law?, and ?Social Insurance Law? s entry into force of the countries the social security system institutionalization process develops and premium regime and premium-free regimesystem, the separation was maintained.In the first part of the study consisted of four sections of the basic concepts of social security and social security systems are discussed. In the second part, the country's historical process of social security, institutional structure and financing of the basic principles are examined under sub-heading. In the third section, the short-term insurance long term insurance branches and branches within the law are explained. Finally, in the fourth chapter, the country without a regime by considering the contributions of social assistance and social service vehicles was investigated.