Synthesis and characterization of novel sensitizers for dye sensitized solar cells
Boyar madde uyarımlı güneş pilleri için yeni duyarlaştırıcıların sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 275055
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Artan küresel ısınma, çevre kirliliği ve enerji kaynaklarının gereken talebi karşılayamayacak duruma gelmesi, bilim camiasını yeni enerji kaynakları bulmaya zorlamaktadır. Olası yeni kaynaklar arasından güneş pilleri umut verici bir alternatif olarak görülmektedir. Ancak pahalı üretim süreci klasik güneş pillerinin yaygın bir şekilde kullanımını engellemektedir. Bu nedenle, günümüzde ucuz ve çevre dostu boyar madde uyarımlı güneş pilleri silisyum temelli klasik güneş pillerinin yerini almaya başlamıştır. Hiç kuşku yok ki bu yeni teknolojide geliştirilmesi gereken çok nokta vardır. Bunlardan en önemlileri duyarlaştırıcı ve elektrolit kısımlarıdır.Bu çalışmada, yeni Boradiazaindasen (Bodipy) bazlı duyarlaştırıcılar tasarlanmış, sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Bu boyalar sıvı elektrolit ve katı hal elektrolit içeren boyar madde uyarımlı güneş pillerinde kullanılmıştır. Boya tasarımının ve elektrolit tipinin güneş ışığının elektriğe çevrim verimine olan etkisi gözlemlenmiştir. Sonuç olarak görülmüştür ki Bodipy boyaları uygun bir şekilde tasarlandıklarında, sıvı elektrolitli güneş pillerinde kullanılmak üzere umut veren duyarlaştırıcılardır. Ayrıca katı hal elektrolitli sistemlerde gösterdikleri performans ile de pratik uygulamalar için yeni bir alternatif olarak görülmektedir. Bodipy boyar maddeleri istenilen şekilde tasarlanıp, güneş ışığını yakın kızıl ötesi bölgede de soğurarak etkili bir duyarlaştırıcı olması mümkündür.
Özet (Çeviri)
Increasing concerns about the global warming and energy demand force scientists to find out new source of energy supply. Among possible energy sources, solar cells are promising candidates. Production costs unfortunately restrict the usage of these cells. Cheaper and environment friendly dye sensitized solar cells (DSSCs) appear to be successful alternatives to more widely used traditional semiconductor based designs. However, most people would agree that, there is still room for improvement for a few components of a typical DSSC. This is perhaps more apparent for the electrolyte, and the sensitizer dye component itself.In this study, we targeted novel Boradiazaindacene (Bodipy) sensitizers which were studied in two types of DSSCs; liquid electrolyte based (Gratzel type) and solid state DSSC. Six different sensitizers were synthesized and characterized. Effects of design and electrolyte type on solar light to electricity conversion efficiency were investigated.We have demonstrated that Bodipy dyes, through rational design, yield promising new materials in Gratzel type dye sensitized solar cells. Their applicability in solid state electrolyte regime offers additional opportunities for practical applications. Bodipy sensitizers hold significant promise as they can be derivatized as desired and the absorption peaks can be moved along the visible and near IR region.