Finding an optimum surface chemistry for BaO/TiO2/Al2O3 SYSTEMS as NOx storage materials
BaO/TiO2/Al2O3 yapısındaki NOx depolama malzemelerinin optimum yüzey kimyasının belirlenmesi
- Tez No: 275054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRAH ÖZENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, iki farklı sol-jel hazırlama tekniği kullanılarak NOxdepolama malzemesi olan BaO/TiO2/Al2O3 numuneleri sentezlenmistir. TiO2birimlerinin NOx depolama bileşeni olan BaO (kütlece ağırlıkları % 8 ve % 20) ileetkileşimi, oluşan farklı kristalografik fazlar, malzemelerin ısıl kararlılıklarındakideğişiklikler ve yüzeydeki oksit/nitrat dağılımlarındaki farklılaşmalar incelenmiştir.Mevcut çalışmanın merkezindeki sav, NOx depolama malzemelerinin yüzeylerindekiBaO birimlerinin yüzey dağılımlarının ve yüzey difüzyon özelliklerinin, özelyapılardaki TiO2/TiOx bileşenleri kullanılarak kontrollü bir şekildedeğiştirilebileceğinin gösterilmesidir.Sentezlenen NOx depolama malzemelerinin yapısal karakterizasyonu, BET(Brunauer, Emmett, ve Teller) yüzey alanı ölçümleri, x-ışını kırınımı (XRD), Ramanspektroskopisi, taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji saçınım x-ışınıspektroskopisi (EDX) ve geçirimli elektron mikroskopisi (TEM) tekniklerikullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar detaylı bir şekilde karşılaştırılıp analizedildiğinde, sol-jel tekniği kullanılarak eşzamanlı çöktürme yöntemiyle sentezlenenTiO2/Al2O3 destek malzemelerindeki TiO2 birimlerinin, daha türdeş bir dağılımsergilediği ortaya çıkmaktadır.Bu malzemelerin NOx ve SOx adsorpsiyonları sırasındaki/sonrasındakidavranışları sıcaklık programlı yüzeyden buharlaştırma (TPD) ve FourierDönüşümlü Kızıl Ötesi Spektroskopisi (FTIR) teknikleri ile izlenmiştir. Alkoksitöncü malzemeleri kullanılarak sentezlenen BaO/TiO2/Al2O3 numuneleri üzerindekibarium oksit adacıkları daha iyi bir yüzey dağılımı göstermektedir. Bu numunelerinyüzeyinde türdeş ve iyi bir şekilde dağılmış olan TiO2/TiOx birimleri yüzeydeki BaObileşenleri için güçlü çapa görevi görerek, BaO birimlerini kendilerine bağlamış veböylece BaO birimlerinin yüzey dağılımını arttırmıştır. Yüzeyde depolanan NOxtürlerinin ısıl kararlılıkları şu şekilde sıralanmaktadır: Al3+- NO/N2O3
Özet (Çeviri)
Titania promoted NOx storage materials in the form of BaO/TiO2/Al2O3 weresynthesized via two different sol-gel preparation techniques, with varying surfacecompositions and morphologies [1, 2]. The influence of the TiO2 units on the NOxstorage component (8 - 20 wt. % BaO), the nature of the crystallographic phases,thermal stabilities and the dispersion of the surface oxide/nitrate domains wereinvestigated.The structural characterization of the synthesized NOx storage materials wereanalyzed by means of BET surface area analysis, X-ray diffraction (XRD), ex-situRaman spectroscopy, scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X- ray(EDX) and transmission electron microscopy (TEM). Comparative analysis of theresults showed that the TiO2/Al2O3 support material derived by the co-precipitationof the corresponding hydroxides via the sol-gel technique, exhibited distinctivelymore homogenous distribution of TiO2 domains.The functionality/performance of these materials upon NOx and SOxadsorptions were monitored by temperature programmed desorption (TPD) and insituFourier transform infrared (FTIR) spectroscopy. An improved Ba surfacedispersion was observed for the BaO/TiO2/Al2O3 materials synthesized via the coprecipitationof alkoxide precursors which was found to originate mostly from theincreased fraction of accessible TiO2/TiOx sites on the surface. These TiO2/TiOx sitesfunctioned as strong anchoring sites for surface BaO domains and were tailored toenhance surface dispersion of BaO. The relative stability of the NOx speciesadsorbed on the BaO/TiO2/Al2O3 system was found to increase in the followingorder: NO+/N2O3 on alumina 1073 K. SOx adsorption directly altered stability of the nitratespecies on the Ti/Al (Protocol 1, Protocol 2) samples. SOx uptake properties of theBaO/TiO2/Al2O3 materials were found to be strongly influenced by the morphologyof the TiO2/TiOx domains and the BaO loadings (8/20 wt% BaO). Consequently, thepresence of titania domains was seen to decrease the SOx desorption temperaturesand enhance the sulfur-tolerance of these materials by destabilizing the accumulatedsulfate species. SOx exposure on the synthesized materials led to a significantdecrease in the NOx adsorption capacities. The results obtained from FT-IR spectrashowed that the sulfur deposition on the NOx storage materials promoted by TiO2were more readily removed with respect to the conventional 8(20)Ba/Al samples.