Product rollover strategy and inventory policy of a monopoly manufacturing substitutable products
İkame mallar üreten monopol için ürün devir stratejileri ve envanter politikası
  1. Tez No: 275056
  2. Yazar: ESMA KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİM K. ERKİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bir çok endüstride ürün devrinin etkin yönetimi firmaların piyasada kalabilmeleriiçin oldukça önemlidir. Ürün devri yönetiminde zamanlama kararı, ikincilürünün piyasaya getirilme zamanı ve birincil ürünün piyasadan çekildiği zaman,oldukça kritik bir karardır. Envanter yönetimi ise ürün devri yönetiminde önemliolan diğer bir faktördür.Bu çalışmada, ikame mallar üreten tekel firmanın iki dönemlik zaman dilimindekibirincil ve durumsal ürün devri stratejileri incelenmektedir. Özellikle, ürünlerin ikidönemlik zaman diliminde var olup olmamalarına göre türetilmiş,Temel Strateji, IS Stratejisi, IFES Stratejisi ve IFES Stratejisi olarak adlandırdığımız,dört ürün devir stratejisi değerlendirilmiştir. Temel Strateji sadece birincil ürünün pazarasürülmesi durumunu içeren stratejidir. Öte yandan, IS Stratejisi yeni/ikincil ürünün ikincizaman diliminde piyasaya getirilmesini kapsamaktadır. Tekel firmanın IFES Stratejisi ile hamleyaptığı durumda ise, her iki ürün de piyasaya ilk zaman diliminde getirilirken birincil ürün birsonraki dönem başında piyasadan çekilir. Diğer bir strateji olan ISES Stratejisi ise her iki ürününde pazarda farklı zaman dilimlerinde, birincil ürünün ilk zaman diliminde ve ikincil ürünün birsonraki zaman diliminde, bulunmasını sağlar.Birincil ürün stratejisine karar verildikten sonra, seçilen stratejiye tüm zamanaralığında bağımlılık söz konusudur. Bu calışmada, piyasa şartlarını yansıtmakiçin iki farklı talep modeli, toplamsal ve çarpımsal talep modelleri kullanılmışıtr.Tekel firma, piyasaya dönemlik envanter politikası ile tepki vermektedir. İkamemalların taleplerinin bağımlı ve bu malların stokta bulunmama durumunda ikame edilebilirvarsayıldığı bu problemde, firma stoklarını belirli bir seviyeye kadar ısmarlamalı envanteryönetimi ile yenilemektedir.Bu çalışmada, belirli bir ürün devri stratejisi için en uygun envanter seviyeleribelirlenmektedir ve ürün devri stratejileri oluştrulurken göz önünde bulundurulmasıgereken durumlar incelenmektedir. Buna ek olarak, yeni ürünün erken veya geçolarak piyasa sürülmesi kararını etkileyen unsurlar incelenmektedir. Ayrıca tekelfirmaların piyasa yeni ürün getirmelerini teşvik edebilecek etmenler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In many industries, effective management of product rollovers is extremelyimportant for being able to survive. In management of product rollovers, timingdecision; i.e., time to introduce of a secondary product and time to phaseout a primal product is critical. Inventory policy is another factor that affectsmanagement of rollovers.In this study, we analyze primary rollover strategy of a monopoly manufacturingtwo substitute products together with its contingency strategies over a twoperiod planning term. Specifically, we consider four different primary rolloverstrategies, namely Base Strategy, IS Strategy, ISES Strategy and IFES Strategy,derived with existence/non-existence of the products. Base Strategy is associatedwith the case where we decide to introduce and sell only the primary product. Onthe other hand, IS Strategy brings introduction of a newer (secondary) product inthe second period. If monopoly chooses to make its move with IFES Strategy, itintroduces both of the products simultaneously in the first period while phasingout the primary product in the beginning of the next period. Another alternativestrategy, ISES Strategy, would be selling products in different periods, primaryproduct first and secondary product next.When a primary strategy is selected, there is a commitment to this strategy.In this study, to reflect market conditions, we consider two alternative demandforms; multiplicative and additive forms and there is an adjustment to marketthrough inventory policy. Firm replenishes its stocks with an order-up-to policyin each period where demands for these substitute products are assumed to becorrelated and these products assumed to be substitutable; i.e., there exists stockout-induced substitution between the products.In the analysis, we determine the optimal inventory levels when a specifiedrollover strategy is executed. Moreover, we explore the conditions, which playimportant role in making rollover strategies. Furthermore, factors that affectearly and late introduction of a new product into the market are investigated.We also discuss the factors that motivate a monopoly to introduce a new product.