Receiver design and performance analysis for code-multiplexed transmitted-reference ultra-wideband systems
Kod çoğullamalı ve referans iletimli çok geniş bantlı sistemler için alıcı tasarımı ve performans analizi
- Tez No: 275064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN GEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Referans iletimli ve frekans kaydırmalı çok geniş bantlı sistemlerde veri ve referans işaretleri birbirlerine göre zaman ve frekans bölgelerinde kaymış biçimdedir. Bu sistemlerin en büyük avantajı, kanal tahmini ile ilgili zorlu isterlerin kaldırılmasıdır. Referans iletimli çok geniş bantlı sistemlerde, tümdevrelerde kullanılması zor olan analog gecikme hattına ihtiyaç duyulmaktadır. Frekans kaydırmalı referans sistem alıcılarında ise pratikte çok daha basit olan frekans çevrimi işlemi gerekmesine rağmen, bu sistemlerde veri hızı ile ilgili sınırlamalar bulunmaktadır. Bunun yerine, veri ve referans işaretlerini iki ayrı dikgen kod kullanarak ileten, kod çoğullamalı referans iletimli çok geniş bantlı sistem düşünülebilir. Bu sistem, daha basit bir alıcı gerektirmekte ve referans iletimli ve frekans kaydırmalı sistemlere göre daha iyi performans sağlamaktadır.Tezin ilk kısmında kod çoğullamalı referans iletimli çok geniş bantlı sistemler incelenmekte ve hata olasılığı ifadeleri elde edilmektedir. Tek kullanıcılı durumda, hata olasılığının tam olarak hesaplanmasını sağlayan bir ifade çıkarılmaktadır. Çok kullanıcılı durumda ise, Gauss yaklaşımı temelli bir ifade elde edilmekte ve sonuçlar farklı senaryolar için kıyaslanmaktadır. Tezin ikinci kısmında, optimal olan ve olmayan bazı alıcılar çalışılmaktadır. Öncelikle, yanıp sönen alıcılar ve çip ayırtaç gibi çok karmaşık olmayan alıcılar sunulmaktadır. Bu alıcılar için gereksinimler ve daha iyi performans sağlamaları için gerekli koşullar tartışılmaktadır. Daha sonra, doğrusal en düşük ortalama karesel hatalı alıcı ve bunu gerçekleştirmek için gereksinimler sunulmaktadır. Son olarak, hesaplama karmaşıklığı en çok olan ve diğer alıcılardan daha çok gereksinimi olan, optimal en büyük olabilirlik sezicisi elde edilmektedir. Kuramsal sonuçları onaylamak ve alıcıların performansını kıyaslamak için benzetim sonuçları gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In transmitted-reference (TR) and frequency-shifted reference (FSR) ultrawideband (UWB) systems, data and reference signals are shifted relative to each other in time and frequency domains, respectively. The main advantage of these systems is that they remove strict requirements of channel estimation. In order to implement TR UWB systems, an analog delay line, which is difficult to buildin an integrated fashion, is needed. Although FSR systems require frequency conversion at the receiver, which is much simpler in practice, they have data rate limitations. Instead, a code-multiplexed transmitted-reference (CM-TR) UWB system that transmits data and reference signals using two distinct orthogonal codes can be considered. This system requires a simpler receiver and has betterperformance than TR and FSR.In the first part of the thesis, CM-TR systems are investigated and probability of error expressions are obtained. For the single user case, a closed-form expression for the exact probability of error is derived. For the multiuser case, a closed-form expression is derived based on the Gaussian approximation, and the results are compared in different scenarios. In the second part of the thesis, some optimal and suboptimal receivers are studied. First, low complexity receivers, such as the blinking receiver (BR) and the chip discriminator, are presented. The requirements for these types of receivers are explained, and the conditions under which their performance can be improved are discussed. Then, an analytical analysis of the linear minimum mean-squared error (MMSE) receiver and the requirements to implement this MMSE receiver are provided. Lastly, the optimal maximum-likelihood (ML) detector is derived, which has higher computational complexity and more strict requirements than the other receivers. Finally, simulation results are presented in order to verify the theoretical results and to compare the performance of the receivers.