Graphene based high frequency electronics
Grafen tabanlı yüksek frekans elektroniği
- Tez No: 275077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Geniş alanlı alttaşlar üzerine kimyasal buhardan biriktirme tekniği ile elde edilir olmasınedeniyle son gelişmeler Grafin'in makroelektronik gibi alışalagelmedik elektronikuygulamalarındaki araştırmaları gözle görülür biçimde hareketlendirdi. Bu çalışmanınöncelikli amacı tek tabakalı Grafin'in yüksek frekans elektroniğinde kullanılmasıdır. Bu tezradio frekans elektroniğinde kullanılacak Grafin transistörlerin kuramsal ve deneyselçalışmasını içermektedir. Geniş alanlı bakır alttaşlar üzerinde kimyasal buhar biriktirmetekniğiyle Grafin tabakası büyütüldü. Daha sonra bu tabakaları, Grafin transistör yapmaküzere dielektrik yüzeylere aktardık. Tezin kuramsal bölümü Grafin transistörün yüksekfrekans elektroniğindeki performans limitlerini anlamak üzerine yoğunlaşmıştır. Bubölümde,?Kendi içerisinde tutarlı? bir taşınım teorisi kullanılarak Grafin tabanlı alan etkilitransistörlerin kendine özgü yüksek frekans başarımları incelendi. ?Kendi içerisinde tutarlı?taşınım modeli, alttaş yüzeyinde oluşan yük safsızlığı saçılması tarafından belirlenen,evrensel nitelikte olmayan yaygın taşınım modeli ile açıklanır. Grafin tabanlı alan etkilitransistörlerin çıkış ve transfer karakteristikleri, giriş yalıtkanının safsızlıkkonsantrasyonunun ve dielekrik sabitinin bir fonksiyonu olarak karakterize edildi. Yukarıdagörülen deneysel ve teorik çalışmalar Grafin tabanlı radyo frekansı elektroniği alanındakiaraştırmamızın temelini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Recent advances in chemical vapor deposition of graphene on large area substratesstimulate a significant research effort in order to search for new applications of graphene inthe field of unusual electronics such as macroelectronics. The primary aim of this work isto use single layer of graphene for applications of high frequency electronics. This thesisconsists of both theoretical and experimental studies of graphene transistors for the use ofradio frequency electronics. We have grown graphene layer using chemical vapordeposition technique on large area copper substrates. The grown graphene layers are thentransferred onto dielectric substrates for the fabrication of graphene transistors. Thetheoretical part of the thesis is focused on the understanding the performance limits of thegraphene transistor for high frequency operation. We investigate the intrinsic highfrequency performance of graphene field effect transistors using a self consistent transportmodel. The self-consistent transport model is based on a nonuniversal diffusive transportthat is governed by the charged impurity scattering. The output and transfer characteristicsof graphene field effect transistors are characterized as a function of impurity concentrationand dielectric constant of the gate insulator. These experimental and theoretical studiesshape the basis of our research on the graphene based radio frequency electronics.