Contribution of mesenchymal stem cells in cell based therapies
Mezenkimal kök hücrelerin hücre temelli terapilere katkısı
  1. Tez No: 275087
  2. Yazar: ZEYNEP TOKCAER KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL CAN AKÇALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kök hücre araştırmaları tedavisi olmayan hastalıklar için yeni bir umut olmuş ve son 20 yılda hastalıklara tedavi geliştirmek için yeni bir strateji olarak büyük ilgi görmüştür. Mezenkimal kök hücreler (MKH) kendini yenileme kapasitesine sahip, osteosit, adiposit, kondrosit, miyoblast ve hepatosit gibi değişik hücre kökenlerine farklılaşabilen, hasarlı dokuya ulaşabilen ve bağışıklık sistemini baskılayıcı etkiye sahip hücrelerdir. Bu özelliklerinden ötürü MKHlerin doku mühendisliği ve rejeneratif tıptaki terapötik önemi yüksektir. Bu tezde, amacımız MKHlerin hücre terapilerine katkısını incelemekti. Amacımıza ulaşmak için iki yöntem kullandık. İlk olarak, rat MKHlerinden kardiyomiyosit farklılaşmasının daha kısa sürede elde edilebilirliğini, MKHlerden kardiyomiyosit farklılaşmasını indükleme süresini belirleyerek araştırdık. Verilerimiz in vitro MKH kültüründen daha kısa sürede fonksiyonel kardiyomiyosit elde edilebildiğini göstermiştir. Süredeki bu kısalma acil vakaların daha önce erişimleri sağlayamadıkları hücre temelli terapilere erişimini sağlayabilecektir. Tezin ikinci bölümünde telomeraz antagonisti olan imetelstat'ın (GRN163L) MKHler üzerindeki in vivo and in vitro etkilerini araştırdık. Telomeraz aktivitesi malign hücrelerin büyüme ve hayatta kalmaları için gereklidir, bu nedenle bu aktivitenin engellenmesi kanser tedavisi için çekici bir hedef oluşturmaktadır. MKHler de kendilerini yenilemek için telomeraz aktivitesine sahiptirler ve telomeraz inhibitörünün MKHler üzerindeki etkisi kesin olarak bilinmemektedir. Sonuçlarımız, telomeraz aktivitesinin engellenmesinin kısa süreli in vitro kültür koşullarında MKHlerin kendini yenileme ve farklılaşma potansiyellerini etkilemediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Stem cell research evolved as a new hope and has gained tremendous interest in the last two decades to develop new strategies for many of debilitating diseases. Mesenchymal Stem Cells (MSCs) are multipotent cells capable of self-renewal and differentiating into multiple lineages such as osteocytes, adipocytes, chondrocytes, myoblasts, and hepatocytes. MSCs can migrate to the injured tissue and have immunomodulatory effects. Due to these features, MSCs have high therapeutic value in tissue engineering and regenerative medicine. In this thesis, our aim was to investigate the further contribution of the MSCs in different cellular therapies. We used two approaches to accomplish our aim. First, we investigated the possibility of obtaining functional cardiomyocytes from rat MSC within a shorter time period by determining the induction timing of cardiomyocyte differentiation of MSCs. Our data revealed that it is possible to get functional cardiomyocytes from in vitro MSC culture in a shorter time period than previously achieved. This reduction in time may provide emergency cases with access to cell-based therapies that may have previously been unavailable. In the second part of this thesis, we examined in vivo and in vitro effects of a telomerase antagonist, imetelstat (GRN163L) on MSCs. Telomerase activity is essential for the continued growth and survival of malignant cells, therefore inhibition of this activity presents an attractive target for anti-cancer therapy. MSCs also show telomerase activity in maintaining their self-renewal; therefore the effects of telomerase inhibitors on MSCs may be an issue of concern. Our results showed that inhibiting the telomerase activity does not interfere with the self-renewal and differentiation of MSCs under short term in vitro culture conditions.