Antibiyotikli kanal patlarının apikal papilla mezenkimal kök hücrelerinde meydana getirdiği değişikliklerin ve antimikrobiyal etkinliklerinin incelenmesi
Evaluation of the antimicrobial efficiency and effects of antibiotic included root canal pastes on the mesenchymal stem cells from apical papilla
- Tez No: 473779
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AYDINBELGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Rejeneratif tedaviler, travma, kanser, hastalık ya da konjenital nedenlerle hasara uğramış doku ve organların tekrar oluşumunu hedeflemektedir. Rejenetatif tıp ve doku mühendisliğinin hızlı gelişimi, diş hekimliği alanında da bu uygulamaların sıkça gündeme gelmesini sağlamıştır. Doku mühendisliğinin diş hekimliği alanındaki en önemli hedeflerinden biri de, rejeneratif endodontik prosedürler ile pulpa-dentin kompleksindeki hücrelere ek olarak, dentin ve özellikle apikal olmak üzere tüm kök yapısını içeren zarar görmüş yapıların yenisi ile yer değiştirmesini sağlayan biyolojik temelli yapıların oluşturulmasıdır. Rejeneratif endodontide geliştirilmekte olan yöntemler; kök kanalının revaskülarizasyonu, kök hücre tedavisi, pulpa implantı, scaffold (iskelet, çatı) implantı, enjekte edilebilir scaffold uygulamaları, üç boyutlu hücre yazılımı ve gen terapisi şeklinde sıralanabilir. Çalışmamızda rejeneratif endodontik prosedürler uygulanırken kök kanalının dezenfeksiyonunda kullanılan üçlü, ikili ve modifiye üçlü antibiyotik patların (TAP, DAP, m TAP) apikal papilla kök hücrelerinde meydana getirdiği değişikliklerin hücre, RNA düzeyinde incelenmesi, antimikrobiyal etkinlikleri ve klinik uygulamalarda kullanımları ile ilgili verilerin elde edilmesi hedeflenmiştir. Hücre düzeyinde değerlendirme yapabilmek amacı ile canlılık, apoptoz ve proliferasyon testleri yapılmıştır. RNA bazında ise osteokalsin, dentin sialo fosfoprotein (DSPP) ve alkalen fosfataz (ALPP) seviyeleri değerlendirilmiştir. Ayrıca antimikrobiyal değerlendirme amacıyla agar difüzyon testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regenerative therapies aim at recreating the tissues and organs that have been damaged by trauma, cancer disease or congenital causes. The incredible development of the regenerative medicine and tissue engineering have (been brought) bring on the agenda in dentistry. One of the most important goal of tissue engineering in dentistry is the creation of biologically based structures that allow replacement of the damaged tissues with dentin and whole root structure, especially in apical region. Recently developing methods for regenerative endodontics are root canal revascularization, stem cell therapy, pulp implants, scaffold (skeletal, roof) implants, injectable scaffold applications, three dimensional cell software and gene therapy. In this study, the aim was to evaluate the antimicrobial effects, use of clinical applications and the changes on apical papilla stem cells viability, apoptosis, proliferation and gene expression at RNA level with the application of triple double and modified triple antibiotic pastes during regenerative endodontic procedures are applied. To be able to evaluate at cellular level viability, proliferation, and apoptosis tests were applied. Osteocalcin, dentin sialo phosphoprotein (DSPP) and alkaline phosphatase (ALPP) levels were evaluated on the RNA side. In addition, agar diffusion test was performed for antimicrobial evaluation.