Sıçanlarda oluşturulmuş deneysel endometriozis modelinde diş pulpası kökenli mezenkimal kök hücrelerin etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological evaluation of the effects of dental pulp-derived mesenchymal stem cells in an experimental endometriosis model in rats
- Tez No: 966494
- Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT UYANIKGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kök Hücre Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
SIÇANLARDA OLUŞTURULMUŞ DENEYSEL ENDOMETRİOZİS MODELİNDE DİŞ PULPASI KÖKENLİ MEZENKİMAL KÖK HÜCRELERİN ETKİLERİNİN HİSTOPATOLOJİK OLARAK İNCELENMESİ Endometriozis, endometriuma benzer glandüler ve stromal dokuların uterus dışı bölgelerde bulunması ile karakterize, kronik inflamatuar bir hastalıktır. Östrojen bağımlı bu hastalık; pelvik ağrı, dismenore ve infertilite gibi klinik belirtilerle seyreder. Etiyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte; retrograd menstruasyon, immünolojik disfonksiyon, genetik yatkınlık ve kök hücre teorileri üzerine yoğunlaşılmıştır. Konvansiyonel medikal ve cerrahi tedavilere rağmen hastalığın rekürrens oranları yüksektir ve kesin kür sağlayacak bir yöntem henüz bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasında, sıçanlarda oluşturulmuş deneysel endometriozis modeli kullanılarak, insan diş pulpası kökenli mezenkimal kök hücrelerin (DPMKH) histopatolojik, biyokimyasal ve immünohistokimyasal düzeyde olası terapötik etkileri araştırılmıştır. Çalışma in vitro ve in vivo olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İn vitro fazda diş pulpasından DPMKH'ler izole edilip karakterize edilmiş, ardından in vivo fazda dört gruba ayrılan toplam 28 sıçana endometriozis modeli uygulanmıştır. Tedavi gruplarına tek ve çift doz DPMKH uygulanarak deney sonunda endometriotik odaklardan elde edilen dokular histolojik, biyokimyasal (IL-6, TNF-α, CA125, VEGF) ve immünohistokimyasal yöntemlerle analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, DPMKH'lerin anti-inflamatuar ve anti-fibrotik etkiler göstererek endometriozis bulgularında gerilemeye neden olabileceğini göstermiştir. Özellikle immün mikroçevredeki sitokin seviyelerinin azalması ve stromal yapının histolojik olarak normale yaklaşması dikkat çekici bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları, DPMKH'lerin endometriozis tedavisinde potansiyel hücresel tedavi ajanları olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir. Anahtar Kelimeler; Endometriozis; Mezenkimal Kök Hücre; Diş Pulpa Kök Hücresi; İmmünohistokimya; Kronik İnflamasyon; Hayvan Deneyleri
Özet (Çeviri)
HISTOPATHOLOGICAL EVALUATION OF THE EFFECTS OF DENTAL PULP-DERIVED MESENCHYMAL STEM CELLS IN AN EXPERIMENTAL ENDOMETRIOSIS MODEL IN RATS Endometriosis is a chronic inflammatory disorder characterized by the presence of endometrial-like glands and stroma outside the uterine cavity. As an estrogen-dependent condition, it predominantly affects women of reproductive age and manifests with symptoms such as pelvic pain, dysmenorrhea, and infertility. Although several etiopathogenetic theories such as retrograde menstruation, immunologic dysfunction, genetic predisposition, and stem cell involvement have been proposed, a definitive cure remains elusive, and recurrence rates after conventional therapies remain high. This doctoral thesis aimed to investigate the potential therapeutic effects of human dental pulp-derived mesenchymal stem cells (DP-MSCs) on experimentally induced endometriosis in rats through histopathological, biochemical, and immunohistochemical analyses. The study was conducted in two stages: in vitro and in vivo. In the in vitro phase, DP-MSCs were isolated and characterized from human third molars. In the in vivo phase, 28 female Wistar albino rats were divided into four groups, and an endometriosis model was surgically induced. Treatment groups received single or double intraperitoneal doses of DP-MSCs. On designated days, endometriotic implants were excised for histological examination and biochemical analyses, including IL-6, TNF-α, CA125, and VEGF levels. Results demonstrated that DP-MSCs exhibit anti-inflammatory and anti-fibrotic properties, contributing to a regression of endometriotic lesions. Notably, a significant reduction in proinflammatory cytokines and improvement in stromal tissue organization were observed. These findings suggest that DP-MSCs may serve as a promising candidate for cell-based therapy in the treatment of endometriosis. Keywords; Endometriosis; Mesenchymal Stem Cell; Dental Pulp Stem Cell; Immunohistochemistry; Chronic Inflammation; Animal Model