Solution of electromagnetic scattering problems with the locally corrected nyström method
Elektromanyetik saçılım problemlerinin lokal olarak düzeltilmiş nytsröm yöntemiyle çözümü
- Tez No: 275097
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Lokal olarak düzeltilmiş Nyström (LDN) yöntemi, integral denklemlerininyüksek doğrulukta ve verimlilikte çözümleri için kullanılan bir metottur. Buyöntemde düzlemsel üçgenler yerine, yüksek dereceli yüzeyler üzerinde, yüksekdereceli temel fonksiyonları kullanılır. Bu sayede, elektromanyetik problemdekibilinmeyen sayısı azalmakta ve böylece problemin çözüm süresi önemliölçüde kısalmaktadır. Bu tezde, üç boyutlu, karmaşık, mükemmel iletkencisimler içeren saçılım problemlerinin LDN yöntemi ile yüksek doğruluktaçözümleri gerçekleştirilmiş ve çözüm süreleri ile bilinmeyen sayıları momentlermetodu ve çok seviyeli hızlı çokkutup yönteminden elde edilen sonuçlar ilekarşılaştırılmıştır. LDN yöntemi hem elektrik-alan integral denklemi (EAİD),hem de manyetik-alan integral denklemine (MAİD) uygulanmıştır. Duffydönüşümünde bazı değişiklikler yapılarak toplam çözüm zamanında büyük ölçüdeazalma sağlanmıştır. Ayrıca, tam dereceli temel fonksiyonları yerine karışıkdereceli temel fonksiyonları kullanılarak EAİD'de yükün doğru modellenmesisağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The locally corrected Nystr¨om (LCN) method is used to solve integral equationswith high accuracy and efficiency. Unlike commonly used methods, the LCNmethod employs high-order basis functions on high-order surfaces. Hence, thenumber of unknowns in the electromagnetic problem decreases substantially, thisalso reduces the total solution time of the problem. In this thesis, electromagneticscattering problems for arbitrary, three-dimensional, and conducting geometriesare solved with the LCN method. Both the electric-field integral equation (EFIE)and the magnetic-field integral equation (MFIE) are implemented. The solutiontime for Duffy integrals is reduced significantly by modifying the Duffy transform.Then, mixed-order basis functions are implemented to accurately represent thecharge density for EFIE. Finally, both the accuracy and the efficiency (in termsof solutions times and the number of unknowns) of the LCN method are comparedwith the method of moments and the multilevel fast multipole algorithm.