Routing in delay tolerant networks with periodic connections
Gecikme dirençli ağlarda süreli bağlantılar için yönlendirme
- Tez No: 275098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Gecikme dirençli ağlarda, ağ her ne kadar anlık olarak bağlı bulunmasa da düğümler arasında zaman içinde oluşan bağlantılar, ağı tüm zaman aralığında bağlı hale getirir. Böyle bir durumda, geleneksel yönlendirme yöntemleri kaynak ve hedef arasında hali hazırda uçtan uca bir yol bulunmadığı için başarılı olamaz. Bu çalışma, süreli bağlantılardan oluşan gecikme dirençli ağlarda yönlendirmeyi incelemektedir. Farklı ağ yapılarının gereksinimlerini karşılamak için farklı süreli bağlantı türleri çözümlenerek, süreli bağlantılar için çeşitli yönlendirme yöntemleri önerilmekte, önerilen yöntemler en erken ve en kısa yoldan teslimi garantilemektedir. Yönlendirme yöntemleri, ayrıntılı benzetim ve deneyler ile değerlendirilip gözde yönlendirme yöntemleriyle de karşılaştırılmaktadır. Değerlendirmeler, önerilen yöntemlerin gecikme dirençli ağlarda uygulanabilir ve etkin bir seçenek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In delay tolerant networks (DTNs), the network may not be fully connected at any instance of time, but connections occurring between nodes at different times make the network connected through the entire time continuum. In such a case, traditional routing methods fail to operate as there are no contemporaneous end-to-end paths between sources and destinations. This study examines the routing in DTNs where connections arise in a periodic nature. Various levels of periodicity are analyzed to meet requirements of different network models. We propose various routing algorithms for periodic connections. Our proposed methods can find routes that can guarantee earliest delivery and minimum hop count. We evaluate our routing schemes via extensive simulation experiments and also compare them to some other popular routing approaches proposed for delay tolerant networks. Our evaluations show the feasibility and effectiveness of our schemes as alternative routing methods for delay tolerant networks.