Epoksi reçine/mermer işletmesi atık su arıtım çamuru kompozitlerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of epoxy resin/wastewater treatment sludge composites
- Tez No: 275110
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA KURBANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında ticari epoksi reçine (ER) ve tarafımızdan sentezlenen epoksi reçine / mermer atığı kompozitlerinin özellikleri incelenmiştir.Çalışmada ko-matris olarak kullanılan epoksi toluen oligomeri (ETO), toluen ve epiklorhidrinin BF3O(C2H5)2 katyonik katalizör ortamında reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Kompozitlerde matris olarak 1:1 oranında ETO-ER karışımı ve Polypox Hardener kürleştiricileri kullanılmıştır.Sepiyolit, pomza ve zeolit koagülantlarının farklı dozlarında arıtılan mermer atık suyundan elde edilen mermer atığı kütlece %20 oranında matrise karıştırılmıştır. Kompozitlerin çekme ve sertlik testleri ile TGA analizleri yapılarak reçine özelliklerine atık ve atıktaki farklı koagülantların etkisi araştırılmıştır. Kompozitlerin yüzey ve kesit karakterizasyonunda SEM kullanılmıştır. Çekme testinde en iyi sonuçlar sepiyolit koagülantının kullanıldığı mermer atığı ile görülmüştür. Pomza koagülantının kullanıldığı mermer atığı kompozitlerinin ise termal dayanıklılığı daha yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the properties of industrial epoxy resin (ER) and synthesized epoxy resin / sludge waste composites were investigated.The co-matrix epoxy toluene oligomer (ETO) was synthesized with reaction of toluen and epichlorohydrin in the presence of BF3.O(C2H5)2 cationic catalyst. In composites ETO-ER in ratio 1:1 was used as matrix and Polypox Hardener as cured agent.The marble waste obtained from marble wastewater which was treated in different dosages of sepiolite, pumice stone and zeolite coagulants is mixed with matrix in 20% (w/w). TGA analysis, tensile and hardness tests of composites were carried out. The effects of waste and different coagulants in the waste on the properties of resin were investigated. SEM was used for characterization of surface and cross sections of the composites. In the tensile test, the best results were seen with the marble waste in which sepiolite coagulant was used. It was found that composites consisted of marble waste with pumice coagulant has higher thermal resistance characterization.