Sulu çözeltilerden krom iyonlarının uzaklaştırılmasında sorpsiyon ve sorpsiyon mikrofiltrasyon hibrit sisteminin uygulanması
Sorption and sorption-microfiltration hybrid system application for the removal of chromium ions from aqueous solutions
- Tez No: 275112
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, Cr(III) ve Cr(VI) iyonlarının sulu çözeltilerden uzaklaştırılmasındabazı reçineler (katyon ve anyon değiştirici) iyon değiştirme prosesinde denenmiş,deneylerde, ortamın pH'ı, tutunma zamanı, metal iyon konsantrasyonu, sorbentmiktarı, sıcaklık gibi parametrelerin metal uzaklaştırılmasındaki etkileriincelenmiştir. Daha sonra, birinci basamakta metal tutucu olarak iyon değiştiricikullanılmış ve mikrofiltrasyon (MF) membran ile sorbentin tutulması sağlanmıştır.Böylece sulu çözeltideki metal konsantrasyonunu mimimuma indirmek amacıylahibrit sorpsiyon-mikrofiltrasyon sistemi uygulanmıştır. Metal-sorpsiyon işlemlerindedenge sorpsiyon izoterm eğrileri Freundlich, Langmuir, D-R ve Scatchard sorpsiyonizotermleri kullanılarak çizilmiş ve bu izotermlerden sorpsiyon parametreleri (k, n,As, Kb, Xm, K, E, Qs ve Ks) hesaplanmıştır. Ayrıca, deneyler sonunda birinci ve ikinciderece kinetik denklemleri verilere uygulanarak prosesin kinetiği de incelenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, some resins (cation and anion exchangers) were used in ion-exchangeprocess fro the removal of Cr(III) and Cr(VI) from aqueous solutions. In theexperiments, the effects of parameters such as pH of the medium, contact time, metalion concentration, amount of resin and temperature were investigated. After that, ionexchangerwas used to remove metal at the first stage and microfiltration (MF)membrane was used to remove sorbent. Thus, hybrid sorption-microfiltration systemwas applied in rder to minimize the metal concentration in the aqueous solution.During metal-sorption processes, equilibrium sorption isotherm curves were obtainedby Freundlich, Langmuir, D-R and Scatchard sorption isotherms and sorptionparameters (k, n, As, Kb, Xm, K, E, Qs and Ks)were calculated. Moreover, the kineticsof the process was investigated by applying pseudo-first order and second orderkinetic equations to the data obtained as a result of experiments.