Kitosan ile sulu çözeltilerden krom uzaklaştırması
Removal of chromium from aqueous solution by chitosan
- Tez No: 283793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE GÖDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada kitosan ve modifiye kitosanlar sulu çözeltilerden krom uzaklaştırmasında adsorban olarak kullanılmıştır. Modifiye kitosanlar, kitosan-HEMA ve kitosan-kil şeklindedir. Modifiye kitosan ve modifiye edilmemiş kitosan krom konsantrasyondaki performansları karşılaştırılmıştır. Batch metoduna göre yapılan bu tezde krom iyonlarının sulu çözeltilerden farklı deneysel koşullarda uzaklaştırılması çalışılmıştır. Modifiye kitosan ve modifiye edilmemiş kitosana ait adsorpsiyon kapasiteleri başlangıç krom iyonu konsantrasyonları, sıcaklık, pH, zaman ve adsorban dozunun adsorpsiyona etkileri karşılaştırılmıştır. Termodinamik parametreler hesaplanmış, adsorpsiyon kinetikleri çalışılmış ve mevcut sistem için 25 ºC de Langmuir, Freundlich ve Dubinin-Radushkevich adsorpsiyon izotermlerine uygulanabilirliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, removal of chromium from aqueous solution by chitosan and modified chitosans are used as adsorbents. The modified chitosans are in the form of chitosan-HEMA and chitosan-clay. The modified chitosan and unmodified chitosan were compared the performance of chromium adsorption. The batch method removal of chromium from aqueous solutions under different experimental conditions was used in this thesis. Modified chitosan and non-modified chitosan were compared for adsorption capacity, the effects of initial chromium concentration, temperature, pH, time and adsorbent dosage. Thermodinamic parameters calculated, sorption kinetics have been tested and the applicability of the Langmuir, Freudlich and Dubinin-Radushkevich adsorption isotherms for the present system have been tested at 25°C.