Removal of Cr (VI) from aqueous solutions by solvent impregnated resins stabilized by polymer coating and chemical crosslinking
Polimer kaplama ve kimyasal çapraz bağlama ile kararlı kılınmış çözücü emdirilmiş reçinelerle sulu çözeltilerden Cr(VI) giderilmesi
  1. Tez No: 149752
  2. Yazar: ÖZGE SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY, PROF. DR. MİTHAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET POLtMER KAPLAMA VE KİMYASAL ÇAPRAZ BAĞLANMA İLE KARARLI KILINMIŞ ÇÖZÜCÜ EMDİRİLMİŞ REÇİNELERLE SULU ÇÖZELTİLERDEN Cr(VI) GİDERİLMESİ SOLAK, Özge Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticileri: Prof.Dr.NalanKABAY Prof. Dr. Mithat YÜKSEL Ağustos 2004, 198 sayfa Ağır metallerin atık sular içerisindeki varlığı, hem çevre ve insan sağlığım hem de ekonomiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Ağır metallerden biri olan krom, sulu çözeltilerde trivalent Cr(III) ve hekzavalent Cr(VI) iyonları şeklinde bulunabilir. Cr (VI), Cr(III) den 100 kez daha zararlı etkiye sahiptir. Bu çalışmada, Aliquat 336 emdirilmiş polimer adsorbanlann (Amberlite XAD-4) yüzey morfolojisi, polimer tabakasıyla kaplama vekimyasal çapraz bağlama ile kararlı kılınmıştır. Aliquat 336 emdirilmiş reçinelerin sulu çözeltilerden Cr(VI) iyonlarının uzaklaştırılmasında uygulanabilirliği, kesikli ve sürekli yöntemlerle incelenmiştir. Bu reçinelerin performansı ticari anyon değiştirici reçinelerin (Amberlite IRA 904, IRA 67) performanslanyla karşılaştırılmıştır. Aliquat 336 emdirilmiş reçinelerin kararlılığı, kolonda gerçekleştirilen döngü çalışmalarıyla incelenmiştir. Reçine yüzeyindeki modifikasyonun, reçinenin salıverme performansım etkilediği anlaşılmıştır. Döngü sayısı arttıkça, yüzey modifikasyonu yapılmamış reçine üzerinden Cr(VI) iyonlarının daha erken salıverildiği gözlenmiştir. Reçine üzerinde tutulan Cr(VI) iyonları, İM NaOH-lM NaCl karışımı ile reçine üzerinden tamamen sıynlabilmiştir. Seçimlilik testleri klorür ve sülfat iyonları varlığında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca klorür ve sülfat iyonlarının derişimlerinin Cr(VI) uzaklaştırılması üzerine etkisi araştırılmıştır. Yüzeyi modifıye edilmemiş reçineler için klorür iyonlarının Cr(VI) giderimini etkilemediği, sülfat iyonunun ise interferans etki yarattığı görülmüştür. Yüzeyi modifiye edilmiş XAD-4 reçineler için klorür ve sülfat iyonlarının Amberlite IRA 904 reçinesine oranla daha az interferans etki yarattığı görülmüştür. Yüzeyi modifiye edilmemiş XAD-4 reçinesi ile yapılan deneylerde klorür ve sülfat derişiminin artmasının Cr(VI) giderimini etkilemediği gözlenmiştir. Amberlite IRA 904, Aliquat 336 emdirilmiş yüzeyi modifiye edilmemiş ve yüzeyi modifiye edilmiş XAD-4 reçineleri ile kinetikçalışmaları yapılmış, elde edilen veriler matematiksel modellerde kullanılarak hız belirleme basamağı tayin edilmiştir. Bu sonuçlara göre Amberlite IRA 904 için hız belirleme basamağının film difuzyon, modifiye edilmemiş ve yüzeyi modifiye edilmiş XAD-4 reçineleri için ise partikül ve film difuzyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT REMOVAL OF Cr(VI) FROM AQUEOUS SOLUTIONS BY SOLVENT IMPREGNATED RESINS STABILIZED BY POLYMER COATING AND CHEMICAL CROSSLINKING SOLAK, Özge MSc Thesis at Chemical Engineering Department Supervisors: Prof.Dr.NalanKABAY Prof. Dr. Mithat YÜKSEL August 2004, 198 pages Heavy metals in industrial wastewaters generate detrimental effect on environment, human health and economy. Chromium is a heavy metal which can be found in two oxidation states, Cr(III) and Cr(VI). Cr(VI) is approximately 100 times toxic than Cr(III). In this study, surface morphology of the polymeric adsorbent (Amberlite XAD-4) impregnated with Aliquat 336 was stabilized by polymer coating and chemical crosslinking. Removal of Cr(VI) from aqueous solutions by solvent impregnated resins was investigated by batch and continuous processes. The performance of the solvent impregnated resins has been compared with commercial anion exchange resins (Amberlite IRA 904 and IRA 67).Stability of the Aliquat 336 impregnated resins was investigated with recycle studies. The modification the resin surface influenced the breakthrough capacity. Breakthrough capacity of XAD-4 Uncoated resins decreased with increasing cycle number. The complete elution of Cr(VI) were performed by using 1M NaOH-lM NaCl mixture. Selectivity tests were done in the presence of chloride and sulphate competing ions. Also the effect of the chloride and sulphate ions concentrations on Cr(VI) removal were performed with XAD-4 Uncoated resin. Chloride ion had no effect on Cr(VI) removal by XAD-4 Uncoated resin but the influence of sulphate ion was observed. The performance of XAD-4 Coated resin was effected by both chloride and sulphate ions but effect on Cr(VI) removal less than that of IRA 904. The increase in the chloride and sulphate concentration did not influence the chromate removal by XAD-4 Uncoated resin. Kinetic studies were performed by using Amberlite IRA 904, Aliquat 336 impregnated resin (XAD-4 Uncoated) and stabilized resin (XAD-4 Coated). The kinetic data were applied to the mathematical models and the rate control steps were found. In the kinetic studies of IRA 904 the rate controlling step was obtained as film diffusion. The diffusion of SIRs was controlled by both particle and film diffusion.