A X B = C matris denkleminin iteratif çözümleri
Iterative solutions of the matrix equation A X B = C
  1. Tez No: 275117
  2. Yazar: ORHAN VELİ ŞAHİNBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, A X B = C matris denkleminin iteratif çözümlerini inceledik. Lineer cebirsel denklem sistemlerini çözmek için Keskin ve Aydın (2007) de verilen ?İteratif Boyut İndirgeme Metodu?yla bu problemin iteratif çözümlerini hesaplamak için bir metod geliştirdik.İlaveten, bu metod üzerine kurgulanan bir algoritma ve bir bilgisayar programı verdik. Bu çalışmada verilen metod ve algoritma, bir düzenli matrisin tersini IDDM ile hesaplamak için Çıbıkdiken ve Aydın (2008) verilen metod ve algoritmanın modifikasyonu ve genelleştirilmesidir. Ayrıca bazı nümerik örneklerde verdik.
Özet (Çeviri)
In this study, we have investigated the iterative solutions of matrix equation A X B = C. We have developed a method to calculate the iterative solutions of this problem with Iterative Decreasing Dimension Method (IDDM) that its given in Keskin and Aydın (2007) to solve the linear algebraic equations systems.Additionally, we have given an algorithm in based on this method and a computer implementation. Given method and algorithm are the modification and the generalization of the method and the algorithm in Çıbıkdiken and Aydın (2008) to calculate inverse of given regular matrix with IDDM. So we also have given some numerical examples.