Bazı fiğ türlerine ait çeşitlerin Tekirdağ şartlarında verim ve tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
The cultivares belong to some vetch species determined Tekirdağ lowland conditions yield and plant charactericstics
  1. Tez No: 275118
  2. Yazar: ALAADDİN ZEYBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TAMKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada bazı fiğ türlerine ait çeşitlerin verim ve tarımsal özelliklerini belirlemek amacıyla 2009 yılında Tekirdağ şartlarında yürütülmüştür. Araştırmada metaryal olarak 4 türe ait 6 çeşit kullanılmıştır. Adi fiğ (Vicia sativa L.), SZF-1 ,Tamkoç 2000 ve Orakefe çeşitleri; tüylü fiğ (Vicia villosa Roth.) Menemen 79 çeşidi, koca fig (Vicia narbonensis.L) Tarman-2002 çeşidi ve macar fiğ (Vicia pannonica Crantz) Beta çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada bitkilerde; çıkış, %10 çiçeklenme, hasat gün sayısı, yeşil ot ve tohum verimi, kuru madde ve ham protein verimleri tespit edilerek incelenmiştir. Sonuçların değerlendirilmesinden; yeşil ot verimi 2156.5 kg/da, kuru madde verimi 552.3 kg/da ve ham protein verimi 111.5 kg/da ile SZF-1 çeşidinden en yüksek verim elde edilmiştir. Tohum veriminde ise 169.25 kg/da ile Orakefe çeşidinden en yüksek verim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Some vetch species belonging to this kind of study to determine the characteristics of the yield and agricultural purposes in 2009 in Tekirdag conditions .İn this research loss of material is used in four types of six species. Vetch (Vicia sativa L.) cultivars as SZF-1, Tamkoç 2000 and Orakefe types; hairy vetch (Vicia villosa Roth.) Menemen 79 varieties, big fig (Vicia narbonensis.L) Tarman-2002 type and Hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz) varieties used in Beta. Research in plants, output, 10% flowering, number of days of harvest, herbage and seed yield, dry matter yield and crude protein were detected and analyzed. Evaluation of results; fresh forage hay yield 2156.5 kg / ha, dry matter yield of 552.3 kg / ha and crude protein yield of 111.5 kg / da SZF-highest yield was obtained from a variety. The seed yield 169.25 kg / ha with the highest yield was obtained Orakefe varieties.