Gerotor profillerinin optimizasyonu
Optimization of gerotor profiles
  1. Tez No: 275136
  2. Yazar: BEKİR KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ŞAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Endüstriyel hidrolik sistemlerde hem pompa hem de motor olarak kullanılan gerotorlar, akışkanları devir sayısı ile doğru orantılı olarak aktaran mekanizmalardır. Bu çalışmada episikloid esaslı gerotor profillerinin optimum olarak tasarımı amaçlanmıştır. Bunun için önce gerotor geometrisi ele alınarak profillerin denklemi parametrik olarak elde edilmiştir. Profilde oluşacak en büyük Hertz basıncını belirlemek üzere minimum eğrilik yarıçapı formüle edilmiş ve sayısal olarak bulunabileceği gösterilmiştir. Gerotor debisini bulmak için bir devirde süpürülen alan matematiksel olarak hesaplanmıştır. Değişik boyutlardaki gerotor profilleri için minimum eğrilik yarıçapı ve süpürülen alan değerleri sayısal olarak bulunmuştur. Bu değerler üç boyutlu grafiklerde gösterilerek izin verilebilecek en küçük eğrilik yarıçapına ve en büyük debiye sahip optimum gerotor profilleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The gerotors used as pump or motor on the industrial hydraulic systems are the mechanisms transferred fluids proportionally with the angular velocity. In this study, it is purposed optimal design of epicycloid based gerotor profiles. For this purpose, at first by considering geometry of gerotor, it is obtained equations of profile parametrically. Minimum radius of curvature has been formulated to determine maximum Hertzian stresses occured on the profile, it is shown to be able calculating numerically. In order to determine flowrate of the gerotor, the area swept in one revolution is mathematically calculated. Minimum radius of curvature and swept area values for different dimensions of gerotor profiles are found numerically. By plotting these values on the three dimensional graphics, it is tried to determine the optimal gerotor profiles having permitted minimum radius of curvature and maximum flowrate.