Tarım makinaları imalatı yapan bir işletmede üretim planlama sisteminin tasarımı ve uygulanması
The designing and application of the production planning system at the enterprise manufacturing agricultural machinery
- Tez No: 275137
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÇARMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada; tarım makinaları imalatı yapan bir işletmede üretim planlama sisteminin tasarımı ve uygulaması yapılmıştır. İş etüdü, talep tahmini, ana üretim planlaması, stok kontrolü ve parti büyüklüğü belirleme aşamalarından oluşan çalışmada, işletmenin elinde bulunan malzeme, makine ve insan gücü kaynaklarının belirli miktardaki ürünün istenilen kalitede, istenilen zamanda ve en düşük maliyetle üretimini sağlayacak biçimde bir araya getirilmesi amaçlanmıştır.İş etüdü çalışmaları metot etüdü ve zaman etüdü olarak iki kısımda uygulanmıştır. Metot etüdü ile operasyon temel zamanlarında %34 ile %75 arasında değişen zaman tasarrufları sağlanmış ve geliştirilen montaj hattı ile malzeme taşıma mesafesinde % 77 oranında tasarruf sağlanabileceği görülmüştür. Ayrıca zaman etüdü çalışmalarıyla tüm operasyonlara ait standart zamanlar belirlenmiştir. Çoklu regresyon yöntemiyle yapılan talep tahmini çalışmasında elde edilen sonuçlar gerçek değerlerle karşılaştırılmış ve farklı iki ürün grubu için % 2 ve % 8 hata ile tahminleme yapıldığı saptanmıştır. Detaylı olarak yapılan maliyet hesaplamaları ve talep tahmini sonuçları ana üretim planının dinamik olarak modellenmesinde kullanılmıştır. Oluşturulan model doğrusal programlama ile çözümlenmiş ve aylık periyotlar bazında üretim değerlerini veren karar değişkenleri saptanmıştır. Belirlenen üretim değerlerine göre yapılan MRP uygulamaları ile net malzeme gereksinimleri bulunmuştur. Üretim maliyetlerinin optimizasyonunu sağlamak amacıyla ise elde bulundurma ve hazırlık maliyetlerini göz önüne alarak çözümleme yapan Wagner Whitin algoritması kullanılmış ve bu yöntemle ciddi tasarruflar sağlanabilineceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The design and implementation of the production planning system in an enterprise manufacturing agricultural machinery was performed in the present study. In the study which is comprised of the phases of work study, demand forecasting, master production schedule, stock control and batch size determination, it was aimed to combine the material, machinery and human resources held by the company in a manner to maintain the production of a certain amount of product at the desired quality and time and with the lowest cost.The work study activities were implemented in two phases as the method study and the time study. Time savings of between 34% and 75 % were achieved in the basic operation times through the method study and it was observed that 77% of saving could be achieved in the material transport distance through the assembly line developed for the study. Moreover, the standard times for all the operations were determined through the time study activities. The results obtained through the demand forecasting study that was conducted using the multiple regression method were compared with the real values and it was found out that the estimations were performed for the two different product groups with errors of 2% and 8%. The results of the cost finding and demand forecasting processes that were carried out in detail were used for the dynamic modeling of the master production schedule. The model was analyzed through linear programming and the decision variables which give the production values for monthly periods were determined. The net material requirements were found out through the MRP applications that were processed according to the determined production values. The Wagner-Whitin algorithm, which performs analysis by taking the holding and preparation costs into consideration, was used for maintaining the optimization of the production costs and it was seen that significant savings could be achieved through this method.