Uçak motor malzemelerinde hasar analiz tekniklerinin incelenmesi ve F110-GE-100 motoru yüksek basınç türbin rotor (HPTR) diski için uygulaması
Examine of failure analyz technics on the aircraft engine and application on the Hptr disk of F110-GE-100 engines
- Tez No: 96936
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER ALANYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÖZET Havacılık ülkelerin geleceği açısından son derece önemli bir kavramdır. Bugün dünyada güçlü olmak, söz sahibi olmak tüm devletlerin idealinde olan kavramlardır. Teknolojik alanda gelişmişliğin ya da geri kalmışlığın en açık göstergesi olan havacılık; nasıl geçmişte önemli bir yer işgal ettiyse geleceğe de damgasını vuracaktır. Çağın en gelişmiş silah sistemlerinin üreticisi olmak ne derece önemli ise onların bakımı ve idamesi de o derece önemlidir. Çünkü her uçak sisteminin temelinde malzeme vardır. İyi bir uçak ancak iyi bir malzeme ile mümkündür. Bu nedenle uçak ve motor gibi ünitelerinin dizaynında malzeme çok önemli bir yere sahiptir. Bir uçak için motor ne kadar önemli ise malzeme de hem uçak hem de motor için o kadar önemlidir. Tüm malzemelerde olduğu gibi uçak motor malzemeleri için de amaç oluşan tüm hasarlara karşın emniyet sınırlarını aşmadan malzemenin fonksiyonunu devam ettirebilmektir. Bu çalışmada söz konusu olacak F110-GE-100 Turbofan bir motor olup malzemelerin büyük çoğunluğu Fe-Ni esaslı süper alaşımlardan yapılmıştır. Çalışma esnasında bu motorlara ısınma-soğuma, iniş-kalkış, basınç etkileri vb. etkilerden dolayı bir çok yük gelmektedir. Havacılıkta uçuş emniyeti ön planda olduğundan dolayı temel amaç; belirtilen yükler sonucunda malzemeler üzerinde oluşabilecek hasarların emniyet limitleri içinde kontrolünü yapmak ve elde edilen sonuçlara göre malzemenin fonksiyonuna karar vermek olmalıdır. Maliyeti son derece yüksek olan havacılıkta malzemelerin fonksiyonunun devamlılığı açısından hasar analizi oldukça önemlidir. Bu çalışmada da hasar analiz tekniklerinin incelenmesi ve F110-GE-1Ö0 motorları Yüksek Basınç Türbin (HPTR) Diski için bir uygulaması anlatılacaktır. Havacılık önemli olduğu kadar pahalı bir yatırım olduğundan dolayı ekonomiklik son derece önemli bir kavram olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle malzemelerin emniyet sınırlan içinde en uzun süre kullanılması gerekmektedir. İstenilen bu kavramda yapılacak iyi bir hasar analizi sonucunda belirlenecek yeni ömür değerlendirmeleri ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aviation is very important for future of all countries. Today, being power and having authority are concepts in idea of all countries. Aviation is expression in the field of technologial for being develop or not. How it had very importance in the past, it will have very importance in the future. We said that having modern rocket and aircraft systems were very important. At that time maintenance of these guns are also very important. Because every aircraft made up from lots of material. The best aircraft is possible with the best material. For That reasons, materials have very high importance on the dizayn of aircraft and engine. A part is important for both engine and aircraft as it is for engine to aircraft. Our purpose is to make functional all the engine materials in the safety limits oppose to failure like this other material. The F110-GE-100 engine which is subject at this thesis is a Turbofan engine, and its material are made up from Fe-Ni base süper alloys. A lot of load expose the engine because of heating- cooling, landing-take off, pressure and other affects While these engines are functioning. A material may have a lot of damage, but we should make failure analyz critical material for flight safety. After that we can decide material is functional or not accordining to the result that we took from failure analyz. The failure analyz is ver important for high cost aviation material. We will examine failure analyz technics and one application on the HPTR Disk of Fl 10-GE-100 engine in this thesis. Although the aviation is important, this is very expensive technology. We should behave economicly for using engine material. For that reason, we should use the material long time in the safe life limit. This is possible with analyzing the failure of materials.