Ağır iyon parçalanmalarında uyarılma enerjisinin parçalanma ürünlerine etkisi
Effect of exciation energy in yield of fragmentation of heavy ions
- Tez No: 275154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETDİN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada ağır iyon parçalanmalarında düşük enerjilerden başlayarak yüksek enerjilere kadar uyarılmış farklı ağır iyonların nükleer parçalanma olayını ve ürünleri istatistiksel olarak inceledik. Çeşitli reaksiyonlar için uyarılma enerjisinin parçalanma ürünlerine etkilerini istatistiksel çok katlı parçalanma modelini (SMM) kullanarak sonuçlar elde ettik. Bu amaçla istatistiksel çok katlı parçalanma modeli (SMM) temelinde çeşitli nötron-proton (N/Z) oranlarındaki Sn124, U236 ve Th232 çekirdeklerini analiz ettik. Bu hesaplamalar ile fisyon, çoklu parçalanma ve buharlaşmayı kapsayan nükleer reaksiyonlar için kütle dağılımı, yük dağılımı ve kalorik eğri istatistiksel çoklu parçalanma modeli ile incelenmiştir. Bunlara ek olarak farklı uyarılma enerjilerinde T sıcaklıklarını belirleyip, bu sıcaklık değerlerinin uyarılma enerjileriyle değişimlerinin sıvı-gaz faz geçişiyle ilişkisi gösterilmiştir. Hesaplamalarda elde edilen sonuçların deneysel sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we have investigated the nuclear fragmentation phenomena and yields of the different heavy ions starting from lower to higher excitation energies as statistically. We have obtained some results with different excitation energies which effects the fragmentation yields for different reactions, using the Statistical Multifragmentation Model (SMM). For this purpose we have analyzed the N/Z ratio of different nuclei Sn124, U236 and Th232 on the basis of the Statistical Multifragmentation Model (SMM). In these calculations, mass distributions, charge distributions and caloric curves are investigated for nuclear reactions including fission, nuclear multifragmentation and evaporation. In addition to these calculations, we have determined the values of temperature T and their relations to the liquid-gas phase transition at different excitation energies. It is seen that our results exhibit the same trend with the experimental ones.