Isparta gelincik pomza yataklarının jeolojisi, fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Geology of the Isparta's gelincik pumice fields and searching physical and mechanical properties
  1. Tez No: 275153
  2. Yazar: EMRE AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DÖYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Pomza taşının kullanımı inşaat sektörü başta olmak üzere farklı endüstri alanlarında giderek artan bir eğilim sergilemektedir. Ancak pomzanın gerek fiziksel, gerek kimyasal ve gerekse yapısal oluşum şekillerine bağlı olarak, kullanımı değişik alanlar gerektirebilmektedir. Bu tezde Gelincik pomzasının oluşumuna değinildikten sonra sahadan alınan pomza numunelerinin fiziksel özelliklerinin belirlenmesi için elek analizi, özgül ağırlık ve su emme (İnce asidik pomza: 2,309 gr/cm3-%29,38, orta asidik pomza: 2,120 gr/cm3- %33,52, iri asidik pomza: 1,858 gr/cm3-%36,11), rutubet testi (%27,74), kızdırma kaybı (%2,98), çözünmeyen kalıntı testi (%82,42), puzolonik aktivite testi (28 günlük 19,8 N/mm2 dayanım), kimyasal bileşimi belirlemek için XRF analizi ve mekanik özelliklerin belirlenmesi için farklı oranlarda pomza agregası ve değişik oranlarda dere kumu kullanılarak 5 adet beton numunesi hazırlanmış, bunların dayanım özellikleri incelenmiştir. Değişik beton tasarımları değerlendirildiğinde %40 dere kumu, 450 kg çimento, 187 kg su ve çimentonun %1,5'i kadar kimyasal katkı kullanılarak hazırlanan betonun yoğunluğu 1841,05 kg/m3, tek eksenli basınç değeri (28 günlük 28,3 N/mm2) açısından en iyi sonucu verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The usage of the pumice stone is especially construction sector and different industrical fields which exhibit rising tendency. However, whether pumice stone is physical or chemical or structural generation formul?s usage can require different fields. In that thesis, just after mention about Gelincik pumice creation, the received pumice samples which is sieve analysis, specific weight, and water absorption (thin acidic pump: 2,309 gr/cm3-%29,38, middle acidic pump: 2,120 gr/cm3- %33,52, huge acidic pump: 1,858 gr/cm3-%36,11), moisture test (%27,74), lost of heating (%2,98), insoluble remnant test (%82,42), puzolonik activity test 28 days 19,8 N/mm2 strength) so as to state the phsical features, and XRF analyis so as to state chemical composition, apart from this there are 5 item concrete sample with pumice agrage in diffrent ratio and river sand in different ratio so as to state mechanical features and it is examined the strength features. When evaluated the different concrete design, river sand of 40%, 450 kg cement, 187 kg water, and concrete intensiveness with using chemical contribution 1,5% of cement is that 1841,05 kg/m3 , single axes pressure value is that (28 days 28,3 N/mm2) is given the best result in terms of it.