Orta enerjili merkezcil au+au reaksiyon ürünlerinin araştırılması
Investigation of yields of central au+au reactions at intermediate energies
- Tez No: 1019743
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BÜYÜKÇİZMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, orta enerjili ağır iyon çarpışmalarında nükleer parçacık üretim mekanizmaları araştırılmıştır. Bu çarpışmalardaki nükleer çoklu parçalanmalarının mevcut teorik açıklaması, dinamik ve istatistiksel yaklaşımları içeren çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilir. İlk olarak, 100 MeV/nükleon mermi enerjisinden başlayarak 600 MeV/nükleon enerjilere kadar merkezcil çarpışmalar istatistiksel çoklu-parçalanma modelinin hibrid versiyonu ile araştırıldı. Bu bağlamda, FOPI grubu tarafından 250 ve 400 MeV/nükleon enerjilerinde gerçekleştirilen merkezi Au+Au çarpışma reaksiyonlarına ait deneysel sonuçlar, düşük yoğunluklu donma hacminde termal denge olduğunu varsayan istatistiksel çoklu saçılma modeline dayalı nükleon birleştirme yöntemi kullanılarak teorik olarak analiz edildi. Bu yöntem, uyarılmış nükleer kümelerin yerel bir termal dengede (donma hacmi değil) oluştuğu, baryonların birleşmesine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have investigated the mechanisms of nuclear particle production in medium-energy heavy ion collisions. The current theoretical description of nuclear multiple fragmentation in these collisions is realized by several methods including dynamical and statistical approaches. First, central collisions starting from projectile energies of 100 MeV/nucleon up to energies of 600 MeV/nucleon are investigated by using hybrid version of the Statistical Multifragmentation Model (SMM). In this context, experimental results for central Au+Au collision reactions at energies of 250 and 400 MeV/nucleon, conducted by the FOPI group, were theoretically analyzed using the nucleon-merging method based on a statistical multiple-scattering model that assumes thermal equilibrium in a low-density freezing volume. This method is based on the clusterization of baryons, where excited nuclear clusters form at a local thermal equilibrium (not freeze-out volume).