Fren balatalarında cam elyaf kullanımının sürtünme özelliklerine etkisinin araştırılması
An experimental study on the effect of fiber glass using in automotive brake pad on the friction properties
- Tez No: 275167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECAİ KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Fren balatalarında takviye edici elyaf, bağlayıcı, dolgu malzemesi ve sürtünme düzenleyici olmak üzere dört grup malzeme kullanılmaktadır. Asbestin kanserojen etkisinin belirlenmesinden önce asbest, fren balatalarında elyaf olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktaydı. Asbestin kanserojen etkilerinin ortaya çıkması neticesinde fren balata teknolojisi asbeste muadil elyaflar üzerinde çalışmaya başlamıştır. Cam elyafı da bu elyaflardan biridir. Cam elyafı yüksek termal dayanıma sahip olduğu için fren balatalarında kullanılabilmektedir. Bu çalışmada da fren balatalarında cam elyafı kullanımının balatanın sürtünme performansı üzerindeki etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Beş farklı cam elyaf oranını ve bir adet de elyafsız olmak üzere altı formülde balata üretilmiş ve ilgili standartlar doğrultusunda sürtünme, sertlik ve basma testleri yapılmıştır. Sürtünme testlerinin sonucunda cam elyafının balatanın sıcaklıkla sürtünme katsayısı değişimini daha kararlı hale getirdiği, ağırlıkça %20 cam elyaf oranındaki balatanın en yüksek sürtünme katsayısı sergilediği görülmüştür. Sertlik ve basma testi sonuçlarına göre en yüksek değere sahip grup %20 cam elyaf içeren grup olduğu görülmüştür. En düşük sertlik ve basma değerlerini sergileyen grup ise hiç cam elyaf içermeyen grup olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In brake linning is used four group materials that reinforcement fibre, binder, filler materials and friction regulator. The determination of the carcinogenic asbestos dumped before, it was used widely. With the emergence of the carcinogenic effects of asbestos, equivalent materials research to asbestos has begun. Glass fibre is one of them. Due to glass fibre has high thermal resistance, it can be used on the brake linning. In this study aim is effect of glass fibre in the prake pad on the braking performance. Five different glass fibre rate and one without glass fibre linnings were manifactured and friction, hardness, compressive tests were performed in related standards. Friction test results show that glass fiber cause more stability friction coefficient different temperatures, the sample that includes %20 glass fiber has very high friction coefficient. Hardness and compressive test results show that the samples that includes %20 glass fiber has the highest value, the samples that without glass fibre has the lowest value.