Bazı ADE inhibitörleri ile hidroklorotiazidin ikili karışımlarının birlikte tayini için spektroflorimetrik yöntem geliştirilmesi ve organik çözücü su ortamlarında PKA'larının tayini
Development of a spectrofluorimetric method for simultaneous determination of binary mixtures of some ACE inhibitors with hydrochlorothiazide and determination of their PKA in organic solvent-water media
- Tez No: 275168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. BENİZ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Silazapril, enalapril, kinapril, ramipril ve lisinopril gibi anjiyotensin-dönüştürücü enzim (ADE) inhibitörleri (antihipertansif ajanlar), hipertansiyon ve kalp yetmezliği hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlardır. ADE inhibitörleri, diüretik tedavisi uygulanan bazı hastalarda, bir tiazid diüretik olan hidroklorotiazid (HKT) ile kombine edilerek uygulanmaktadır.Bu tezde, silazapril, enalapril, quinapril (kinapril), ramipril ve lisinopril gibi anjiyotensin-dönüştürücü enzim (ADE) inhibitörlerinin (antihipertansif maddeler) farklı yüzdelerdeki asetonitril-su ve metanol-su ortamlarında floresans özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, zayıf asidik ve bazik gruplar içeren ADE inhibitörlerinin % 10-50 asetonitril-su ve metanol-su ikili çözücü ortamlarında spektroflorimetrik yöntem ile pKa' ları da tayin edilerek, SPARC on-line programı ile hesaplanan pKa değerleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Angiotensin-converting enzyme (ACE) inhibitors (antihypertensive agents) such as cilazapril, enalaril, guinapril, ramipril and lisinopril are pharmaceutical preparations widely used in the treatment of hypertension and heart failure. ACE inhibitors, in some patients treated with diuretic drugs, are administered in combination with hydrochlorothiazide (HCT) which is a thiazide diuretic.In this study, the investigation of fluorimetric properties of the binary mixtures of some angiotensin-converting enzyme inhibitors (antihypertensive agents) such as cilazapril, enalaril, quinapril, ramipril and lisinopril in acetonitrile-water and methanol-water media which have different percentage has been performed. In addition, the pKa values of the some ACE inhibitors which have weak acidic and basic group, have been determined in 10-50 % acetonitrile-water and methanol-water solvent media by using spectrofluorimetric method. The pKa values obtained by experimentally have been compared with the values predicted by the SPARC on-line pKa calculator.