Patlıcanda kurşun ve arbuscular mycorrhizal fungus uygulamalarının (Glomus intraradices ve Gigaspora margarita) fide gelişimi ve besin elementi içeriklerine etkisi
Lead and arbuscular mycorrhizal fungi (Glomus intraradices and Gigaspora margarita) application on seedling growing and nutrient uptakes in eggplant
  1. Tez No: 275166
  2. Yazar: FATİH ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalı?ma, Glomus intraradices (Gi) ve Gigaspora margarita uygulamalarınındeği?ik kur?un dozlarında yeti?tirilen Kemer patlıcan çe?idi fidelerinde fide geli?imparametreleri ve bitki besin elementlerindeki deği?imleri ortaya koymak amacıylaSelçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Ara?tırma Seraları velaboratuarlarında 2010 yılında yürütülmü?tür. Ara?tırmada, mikorizalı (Gi ve GM' li) vemikorizasız ko?ullarda, be? farklı Pb konsantrasyonu (0 ppm, 100 ppm, 200 ppm, 400ppm, 800 ppm) denemeye konu olu?turmu?tur. Ara?tırmada her parselde 250 ml hacimlidrenajsız plastik saksı ve her saksıda bir fide olmak üzere 20 bitki kullanılmı? veara?tırma 3 tekrarlamalı olarak yürütülmü?tür.Sonuç olarak iki mikoriza türünün fidede yaprak sayısı, sürgün ya? ağırlığı, fidekök ya? ağırlığı, fide kök kuru ağırlığı, fide sürgün kuru ağırlığında azalmasına nedenolmu?tur. Fidede N, Pb, kökte N ve Ca değerleri yüksek çıkmı?tır. Gm türünün gerçekyaprak görünme süresine, hipokotil uzunluğuna, kotiledon geni?liğine, kotiledonuzunluğuna, fide sürgün çapına, fidede N, Pb ve Ca içeriğine olumlu etkilerin olduğugörülmü?tür. Gi mikoriza türünde ise fidede P, Pb, K ve Kökte N, K ve Pb içeriğineetkilerine olumlu etkilerin olduğu görülmü?tür. Kökte P içeriğine etkileri mikorizatürlerinin kontrolle arasında fark yoktur. Yaptığımız çalı?mada mikoriza türlerinpatlıcan fidesinin geli?imi ve bitki besin elementi içeriklerine etkilerinin olumlu olduğugörülmü?tür. Bitki geli?imine Gm türünün, Gi'ye göre daha etkili olduğu görülmü?tür.Besin elementlerinde de her iki mikoriza türünün de etkili olduğu saptanmı?tır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of Glomus intraradices andGigaspora margarita applications on changes in plants nutrients and seedlingdevelopment parameters in Kemer eggplant cultivar seedling grown at SelçukUniversity Agricultural Faculty Experimental Greenhouse under different lead dosesmedia in 2010. Present study was carried out in with a capacity of 250 ml plastic potsthat had without drainage conditions with 3 replications. The each plot had 20 pots andeach pot had one plant.In the research, five different Pb concentrations of 0 ppm, 100ppm, 200 ppm, 400 ppm, 800 ppm were applied with and without mycorrhiza (Gi andGm) conditions.As a result seedlings of two mycorrhizal species, the number of leaves, shootsthe age weight, age root weight of seedling, root dry weight of seedlings, seedling shootdry weight reduction caused by. Seedlings in the N, Pb, N and Ca levels were higher inroots. Real-time visibility of its kind to Gm leaves, hypocotyl length, cotyledon width,cotyledon length, seedling shoot diameter, shoot N, Pb and Ca content was found to bepositive effects. Mycorrhizal seedlings in the gi of type P, Pb, K and N in the root, theeffects of K and Pb contents were found to be positive effects. The effects ofmycorrhizal root P content, there is no difference between types of control. Eggplantseedlings of the species we study the development of mycorrhizae and the effects ofnutrient content were found to be positive. Gm plant to the development of its kind, wasfound to be more effective than Gi'ye. Of both types of mycorrhizae in nutrient found tobe effective.