Tekerlekli araçlar için dijital şasi dinamometresinin tasarımı ve uygulaması
Design and application of digital chassis dynamometer for wheeled vehicle
- Tez No: 275174
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRZAT KAHRAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, motorlu taşıt testlerinde motor gücünün ölçülmesi için kullanılan şasi dinamometresinin hazırlanan bir bilgisayar yazılımı ve bu yazılımın üzerinde çalıştığı elektronik kart ile otomasyonu amaçlanmıştır. Bu sistemde dinamometre olarak kabul edilen sistemden gelen elektronik sinyaller ve bu sinyallerden elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak ölçümler sağlanmıştır. Gelen sinyallerin verilere dönüştürülmesinde ve bilgisayara aktarılmasında tarafımızdan tasarlanan bir yazılım ve bu yazılımın üzerinde çalıştığı elektronik kart kullanılmıştır. Bu sistemle motorlu araç lastiklerinden aktarılan güç ve tork değerlerinin belirlenmesi ve grafiklerinin oluşturulması ile verilerin daha kolay değerlendirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a computer software of the chasis dynamometer which is used for measuring engine power in auto tests and electronical card which this software functions on and its automation is targeted. In this system electronical signal which comes from the system called as dynamometer and the data which is get from these signals are transmitted into computer and measurements are provided. In the transformation of the coming signals into datas and transmission of the computer,a design which is designed by us and electronical card,which this software functions on,is used. By this system,determination of power and torque values transmitted by vehicle wheels and easier assesment of the datas by constituting of the graphics are provided.