Yardım paketlerinin adil dağılımını sağlayan program paketinin tasarımı ve uygulaması
Equitable distribution of the assistance packages provided design and application of the program package
- Tez No: 275173
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRZAT KAHRAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde birçok alanda olduğu gibi yardım kuruluşlarının yardım paketi dağıtım faaliyetlerinde de yazılım teknolojilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle yardım paketlerini en ihtiyacı olan kişilere, doğru ve hızlı bir şekilde teslim etme gerekliliği, yazılım teknolojilerinin kullanımını kaçınılmaz hale getirmiştir. İşte bu ihtiyaç doğrultusunda bu çalışma gerçekleştirilmiştir.Bu çalışma sonucunda oluşan yazılım programı, yardım yapılacak ihtiyaç sahiplerinin yardım dağıtımı için gerekli olan bilgilerini tutarak, bu bilgiler doğrultusunda yardım paketlerini mümkün olduğunca en adil bir şekilde dağıtımını sağlamaktadır. Ayrıca bu yazılım programında, yardım kuruluşunun yardım dağıtımı için gerekli olan bilgileri, yardım dağıtımına iştirak etmek isteyen gönüllü bilgileri ve yardım malzemelerinin stok giriş çıkış işlemleri yer almaktadır.Bu yazılım programı hazırlanırken yazılım mühendisliği biliminden, insan bilgisayar etkileşimi biliminden, sıralama algoritmalarından ve UML diyagramlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, computer technology is needed in operating the distribution of aid packages as in many other areas by aid agencies. Especially, it has become inevitable to use computer technology in delivering aid packages to the people most in need of assistance in accurate way and quickly. This study was conducted in accordance with these requirements.The software program which has been created as a result of this work provides the most equitable distribution of the help to the people in need by keeping information necessary and supply the aid for the distribution aid package in accordance with this information as fairly as possible. In addition, this software program has the information about assistance of aid organizations, the relevant information of volunteers who want to participate in and distribute materials, and input and output data of materials.During preparation of this software program we benefited from software engineering sciences, human computer interaction sciences, sorting algorithms and UML diagrams.