Poli-[N-(ferrosenilmetil)-m-fenilendiamin]'in sentezi, elektrokimyasal ve elektrokromik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigations of electrochemical and electrochromic properties of poly-[N-(ferrocenylmethyl)-m-phenylenediamine]
  1. Tez No: 275193
  2. Yazar: MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN GÜLCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, ferrosen kısımları içeren polianilinin elektrokimyasal sentezi ve polimerlerin elektrokimyasal, spektroskopik ve elektrokromik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlk olarak, yeni bir monomer olan N-(ferrosenilmetil)-m-fenilendiamin (FMMPD) monomeri sentezlendi. Monomerin kimyasal yapısı Nuclear Magnetic Resonance (1H-NMR) ve Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) ile karakterize edildi. Bu monomerin (FMMPD) elektrokimyasal davranışı dönüşümlü voltametri ile belirlendi. Monomerin spektroelektrokimyasal davranışı da incelendi.FMMPD Platin ve ITO elektrotlar üzerinde dönüşümlü voltametri ve gerilim kontrollü elektroliz kullanılarak polimerleştirildi. Bu şekilde hazırlanan polimer filmleri elektrokimyasal, spektroskopik ve spektroelektrokimyasal yöntemlerle karakterize edildi. Polimer filmlerinin elektrokimyasal karakterizasyonu için dönüşümlü voltametri ve kronoamperometri kullanıldı. Tüm polimerlerin elektriksel iletkenliği dört nokta iletkenlik ölçüm yöntemiyle ölçüldü. Polimer filmlerinin morfolojileri Taramalı elektron mikroskopisi (SEM) ile incelendi. Polimerlerin spektroskopik özellikleri UV-VIS absorpsiyon spektroskopisi, FT-IR spektroskopi analizleri ile belirlendi. Sepektroelektrokimya deneyleri polimer filmlerinin elektronik geçişlerinin uygulanan potansiyelin artmasıyla değiştiğini gösterdi. Polimer filmlerinin absorpsiyon spektrumları polimerlerin farklı redoks hallerine karşı uygulanan farklı potansiyellerde kaydedildi. Polimerlerin açma kapama süreleri ve optik zıtlıklarını ölçmek için kronoabrorptimetri olarak bilinen ve çift potansiyel kronoabrorptometri yöntemi kullanıldı. Sonuçlar potansiyodinamik ve potansiyostatik yöntemlerle sentezlenen polimerlerin elektrokromik özellikler gösterdiği gözlendi.Anahtar Kelimeler : Elektrokimyasal polimerizasyon; Spektroelektrokimyasal özellikler; N-(ferrosenilmetil)-m-fenilendiamin; Ferrosen
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical synthesis of polyaniline containing pendant ferrocene moiety and investigations of electrochemical, spectroscopic and electrochromic properties of the polymers were aimed.Firstly, a new monomer N-(ferrocenylmethyl)-m-phenylenediamine (FMMPD) monomer was synthesized. The chemical structure of the monomer was characterized by Nuclear Magnetic Resonance (1H-NMR) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). Electrochemical behavior of this monomer (FMMPD) was determined by cyclic voltammetry. Spectroelectrochemical behavior of the monomer was also investigated.FMMPD has been polymerized on platinum and ITO electrodes by using potential cycling and constant potential electrolysis. The polymer films thus prepared have been characterized by electrochemical, spectroscopic and spectroelectrochemical techniques. Cyclic voltammetry, chronoamperometry were used for electrochemical characterization of the polymer films. The electrical conductivity of all polymers was measured by the four point probe method. The morphologies of the polymer films were investigated by using Scanning Electron Microscope (SEM). Spectroscopic characterizations of the the polymers were performed by UV-VIS absorption spectroscopy, FT-IR spectroscopy analyses.Spectroelectrochemistry experiments were performed to investigate the changes of the electronic transitions of the polymer films, with increase of applied potential. The absorption spectrums of the polymer films were recorded by application of different potential corresponding to different redox states of the polymers. A double potential chronoamperometry method coupled with optical spectroscopy, known as chronoabsorptometry were used to probe switching time and optic contrast in the polymers. Results showed that the synthesized polymers both of potentiodinamic and potentiostatic methods are shown electrochromic properties.Keywords : Electrochemical polymerization; Spectroelectrochemical properties; N-(ferrocenylmethyl)-m-phenylenediamine; Ferrocene