Bakteriyel besin arama optimizasyonu algoritması ile montaj hattı dengeleme
Assembly line balancing by bacterial foraging optimization algorithm
  1. Tez No: 275194
  2. Yazar: YAKUP ATASAGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Montaj hattı dengeleme problemi, montaj hattında yerine getirilecek görevlerin, aralarındaki öncelik ilişkileri ihlal edilmeden, belirlenen bir çevrim zamanını aşmayacak ve belirli bir performans ölçütünü en iyileyecek şekilde istasyonlara atanması problemidir. Basit düz ve U-Tipi montaj hattı dengeleme problemlerinin çözümü için çok sayıda kesin, sezgisel ve metasezgisel yaklaşımlar geliştirilmiştir. Bu çalışmada basit düz ve U-Tipi montaj hattı dengeleme problemlerinin çözümü için son yıllarda araştırmacıların ilgisini çekmiş bir optimizasyon algoritması olan Bakteriyel Besin Arama Optimizasyonu Algoritması tabanlı bir metasezgisel çözüm yaklaşımı geliştirilmiş ve performansı değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, tek modelli ve deterministik görev zamanlı, görev sayıları 7 ile 111 arasında değişen düz ve U-Tipi montaj hattı dengeleme problemleri istasyon sayısı minimize edilmeye çalışılarak çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar, optimal istasyon sayıları, karınca kolonisi optimizasyonu algoritması sonuçları ve genetik algoritma sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Önerilen algoritma ile düz ve U-tipi dengeleme göz önünde bulundurulan, toplam 128 test probleminden 123'ünde, saniyelerle ifade edilebilecek sürelerde optimal sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Assembly line balancing is the problem of assigning tasks to workstations by optimizing a performance measure while satisfying precedence relations between tasks and cycle time restrictions. Many exact, heuristic and metaheuristic approaches have been proposed for solving simple straight and U-shaped assembly line balancing problems. In this study, a quite new optimization algorithm Bacterial Foraging Optimization Algorithm based heuristic approach is proposed for solving simple straight and U-shaped assembly line balancing problems and performance of the proposed algorithm is evaluated. A well known data set taken from the literature in which the number of tasks varies between 7 and 111 is solved for single model straight and U-shaped assembly line balancing problems with deterministic task times. The results are compared with optimal solutions and the results of an ant colony based optimization algorithm and a genetic algorithm. The proposed algorithm found optimal solutions for 123 of 128 test problems in seconds.