Dallı darı (Panicum virgatum L.) çeşitlerinin verim, bazı morfolojik, fenolojik ve fizyolojik özelliklerinin tespiti
The determination of yield, some morphological, phenogical and physiological characteristics of switchgrass varieties (Panicum virgatum L.)
  1. Tez No: 275192
  2. Yazar: ALİYE ŞEFLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM SADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, 2008 ve 2009 yıllarında Konya ekolojik şartlarında, bazı dallı darı çeşitlerinin adaptasyon ve farklı fizyolojik özelliklerinin ortaya konulması amacıyla yürütülmüştür. ?Tesadüf Blokları? deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yapılan bu araştırmada, 4 adet dallı darı çeşidi (Blackwell, Shawnee, Alamo ve Kanlow) kullanılmıştır.Çeşitlerin gerçek performanslarının görüldüğü 2.yıl; çiçeklenme süreleri 93 (Shawnee) - 131gün (Alamo), bitki boyları 156 (Blackwell) ? 203 cm (Kanlow), sap ağırlıkları 7.86 (Blackwell) ? 14.87 g (Kanlow), biyokütle verimleri 4839 (Blackwell) ? 8814 kg/da (Kanlow), kuru madde oranları %31.26 (Alamo) - %35.65 (Kanlow), kuru madde verimleri 1682 (Blackwell) ? 3142 kg/da (Kanlow), yaprak nispi su içerikleri %87.67 (Blackwell) ? %92.95 (Kanlow), bitki örtüsü (kanopi) sıcaklıkları 20.6 (Kanlow) - 28.4 ? C (Blackwell), klorofil miktarları 25.5 (Kanlow) - 37.2 spad (Shawnee) ve prolin içerikleri 1.28 (Kanlow) ? 3.95µmol/g (Blackwell) arasında değişmiştir. Uzun boylu, geç çiçeklenen Alamo ve Kanlow çeşitlerinin yeşil ot ve kuru madde verimlerinin yüksek olması, bitki örtüsü sıcaklığı değerlerinin düşük, yaprak nispi su içeriği değerlerinin yüksek olması nedeniyle önemli fizyolojik avantaja sahip olduklarından, bölge koşulları için ümitvar çeşitler olarak dikkati çekmişlerdir. Araştırmada biyokütle verimi ile önemli korelasyon gösteren fizyolojik özellikler; yaprak nispi su içeriği ve bitki örtüsü sıcaklığı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determinate different physiological properties and adaptation capability of switchgrass (Panicum virgatum L.) in Konya ecological conditions in 2008 and 2009 years. The trial was carried out according to randomized complete block design with four replications and four swithcgrass varieties were used as an material (Blackwell, Shawnee, Alamo ve Kanlow).In the second year of the research in which the actual performances of varieties were observed well, flowering period varied from 93 (Shawnee) to 131 days (Alamo), plant height varied from 156 (Blackwell) to 203 cm (Kanlow), stem weight varied from 6.86 (Blackwell) to 14.87 g (Kanlow), biomass yield varied from 4839 (Blackwell) to 8814 kg/da (Kanlow), dry matter ratio varied from 31.26 % (Alamo) to 35.65% (Kanlow), dry matter yield varied from 1682 (Blackwell) to 3142 kg/da (Kanlow), relative leaf water content varied from 87.67 % (Blackwell) to 92.95% (Kanlow), canopy temperature varied from 20.6 (Kanlow) to 28.4 ? C (Blackwell), chlorophyll content varied from 25.5 (Kanlow) to 37.2 spad (Shawnee), proline content varied from 1.28 (Kanlow) to 3.95 µmol/g (Blackwell). The Alamo and Kanlow that were the tallest and late flowering varieties come into hopefulness for region conditions because of their important physiological properties like high yield of green grass and dry matter, lowest vegetation temperature and high values of relative leaf water content.In the research, physiological properties that have important correlation to biomass yield were relative leaf water content and vegetation temperature.