Türkiye'de toprak reformu politikalarının değerlendirilmesi
Evaluation of land reform policies in turkey
- Tez No: 275208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN ÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kırsal alanın geliştirilmesi ve kalkındırılması için toprak ve insan ilişkilerini komple düzenleyecek reformcu bir yaklaşım içerisinde bulunmak gerekmektedir. Günümüzde artık dünyadaki tüm politikaların küresel olarak belirlendiği bir dönemde bulunmaktayız. Bu dönemde ülkemizin tarım politikaları da şüphesiz ki Avrupa Birliği, Dünya Bankası, Uluslar arası Para Fonu gibi global ölçekte faaliyet alanları bulunan örgütler ve gruplar tarafından yönlendirmelerle oluşmaktadır. Tarımın temel öğelerinden olan toprağın bir sömürü aracı olarak kullanılması, üzerindeki toplumsal baskıyı bunun sonucu olarak da siyasi baskıyı artırmıştır. Bu nedenle ?toprak reformu? sürekli gündemde kalmaktadır. Ülkemizde cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren gündemde olan toprak reformunun farklı uygulamaları olmuştur. Bu çalışmada toprak reformunun özellikle dünyadaki uygulamalara göre benzerlikleri ve farklılıkları da incelenmiş, ülkemiz için uygulanabilir bir toprak reformu modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Development of rural areas to develop and complete the land and to regulate human relations within the reformist approach is necessary. On the threshold of the twenty-second century, as now all the world's global policies in a period are determined. During this period, no doubt that our country's agricultural policies of the European Union, World Bank, International Monetary Fund on a global scale, such as areas of activity by the organizations and groups, referral is made.One of the basic elements of agriculture as a means of exploitation of the soil on the use of social pressure as a result of this increased political repression. Because of this“land reform”permanent agenda remains. Since the early years of the republic in the country's land reform agenda which has different applications. In this study, land reform, according to the particular application in the world have studied the similarities and differences. A viable model for our country's land reform was formed.