Model sistemlerde faz geçişleri
Phase transitions in model systems
  1. Tez No: 275209
  2. Yazar: GÜLENAY AKGÖBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada faz geçişlerinin incelendiği matematiksel modeller ele alınmış ve bunların büyük bir çoğunluğu Ising modeline indirgenebileceği için Ising modeli ayrıntılı olarak göz önüne alınmıştır. Bir-boyutlu Ising modelinin matematiksel açıdan kolay işlenebilir olması nedeniyle analitik olarak ayrıntılı incelemesi yapılmış ve iki-boyutlu Ising modeli iyi bilinen Onsager çözümü çerçevesinde ele alınmıştır. Üç-boyutlu Ising modeli ise analitik çözümlerin mevcut olmaması nedeniyle Monte Carlo hesaplamaları aracılığı ile sayısal olarak incelenmiştir. Parçacık başına ortalama enerji , sistemin özelliklerini tartışmak için temel fiziksel nicelik olarak göz önüne alınmış ve her bir doğrultuda parçacık içeren kübik sistemler için hesaplanmıştır. İki ardışık sistemin parçacık başına ortalama enerjileri arasındaki farkın sıfır olduğu noktada, sonsuz sistem limitinin yaklaşık olarak elde edilebileceği varsayılmış ve bu varsayım çerçevesinde hesaplanan kritik sıcaklık değerlerinin literatürde verilen değerlerle oldukça iyi uyum sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mathematical models of phase transitions are considered. Because most of these models can be reduced to Ising model, we have investigated Ising model in detail. A detailed analytical description of one-dimensional Ising model is given as the problem is mathematically tractable. Two-dimensional Ising model is treated within the well known Onsager solution. Because there are no analytical solutions for the three-dimensional Ising model, the properties of the system is analysed numerically using Monte Carlo methods. The average energy per particle is considered as the basic physical quantity to discuss the properties of the system. This average energy is calculated for cubic systems containing particles in each direction. We assumed that the bulk limit is achieved when the difference in the average energy of the two consecutive systems is small enough. Then we have calculated the critical properties of the system. The results are observed to agree well with the results given in literature.