Kuzey Ege denizi, Edremit Körfezi tekir balığı (Mullus surmuletus L.,1758) populasyonunun biyolojik özelliklerinin araştırılması
An investigation on the biological aspects of striped red mullet (Mullus surmuletus L.,1758) in the Edremit Bay (North Aegean sea), Turkey
  1. Tez No: 275283
  2. Yazar: FATİH ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TORCU KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma Kuzey Ege Denizi, Edremit Körfezi tekir balığı, Mullus surmuletus (L.,) populasyonunun biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, 2008 Eylül - 2009 Temmuz ayları arasında Edremit Körfezi'nden temin edilen toplam 520 adet tekir balığı örneklerinin biyolojik özellikleri incelenmiştir. Araştırmada, tekir balığının boy, ağırlık, yaş, eşey dağılımları ve oranları, boy-yaş, ağırlık-yaş, boy-ağırlık ilişkisi, kondüsyon faktörü, hepatosomatik indeks ve gonadosomatik indeks değerleri saptanmıştır. Bireylerin I-IV yaş grupları arasında dağılım gösterdikleri ve I ve II yaşındaki bireylerin populasyonda dominant olduğu belirlenmiştir. Eşey oranları 1:1.73 (F:M) olup, populasyonun %63.46'sının erkek ve %36.54'ünün dişi bireylerden oluştuğu tespit edilmiştir. Bireylerin total boy değerleri 7.7-17 cm, ağırlıkları ise 3.5-58.9 gr arasında dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Boy-ağırlık ilişkisi W = 0.0044L3.356 olarak hesaplanmıştır. Von Bertalanffy büyüme eşitlikleri kullanılarak büyüme değerleri, Lt = 25.09 (1- e-0.136(t + 2.48) ), Wt= 85.74 (1-e-0,146(t-0.3955) )3.356 olarak saptanmıştır.Kondüsyon faktörü, gonadosomatik indeks ve hepatosomatik indeks aylara göre hesaplanmıştır ve kondüsyon faktörünün Nisan ve Mayıs aylarında en düşük değerini aldığı görülürken, gonadosomatik indeks değeri Nisan ayından itibaren yavaş yavaş artarak Temmuz ayında en yüksek seviyeye ulaştığı gözlemiştir.Hepatosomatik indeks değeri Şubat ayında 0.5577 ile en yüksek değere ulaşmıştır.Tekir balığı populasyonun toplam ölüm Z = 0.66, doğal ölüm M = 0.4, balıkçılıktan gelen ölüm F = 0.25, olarak hesaplanmıştır. Sömürülme oranı, E = 0.37 olup Edremit Körfezi tekir balığı stokundan yeterince yararlanılamadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This investigation was carried out for determination of biological aspects of striped red mullet, Mullus surmuletus (L.,) in Edremit Bay, north Aegean Sea. For this aim, A total of 520 fishes were obtained from the Edremit Bay between the September 2009 and July 2010 were examinedIn this study, length and weight distributions, sex ratio, length-age, weight-age, length-weight relationships, condition factor, hepatosomatic index and gonadosomatic index for red mullet have been determined. All individuals ranged from 7.7 cm to 17 cm in total lengths and from 3.50 g to 58.9 g in total weight. All individuals ranged between I-IV age grups and I and II age groups were found dominant for population.The sex ratio was estimated as 1:1.73, %63.46 of population were males and %36.54 of population were females. The length-weight relationship for all individuals was estimated as W = 0.0044L3.3561. The von Bertalanffy growth equations for all specimens were found as Lt = 25.09 (1- e-0.136(t + 2.4821) ), Wt= 85.74 (1-e-0,146(t-0.3955) )3.3561.Values of condition factor, gonadosomatic index, and hepatosomatic index were calculated for months, respectively. It was pointed out that values of condition factor were smallest between April and May while values of gonadosomatic index reached the peak in July, increasing from April gradually. Hepatosomatik index reached the maximum value with 0.5577 in February.Total mortality (Z), natural mortality (M), Fishing mortality (F), and were estimated as 0.66, 0.41, and 0.25, respectively. In addition to this, it was found that the exploitation rate (E=0.37) on the striped red mullet stock inhabited in the Edremit Bay was not enough.